„Sa puno posvećenosti pripremamo dečji repertoar. To nesumnjivo potvrđuje i angažovanost svih zaposlenih, kao i odabir sjajnih reditelja, glumaca i ljudi iza scene. Pozorište ima i edukativno-vaspitnu funkciju. Ako kod dece razvijemo ljubav prema pozorištu, dobićemo ljubitelje po- zorišne umetnosti, što je, između ostalog, cilj festivala i samih pozorišta”, ocenjuje Alekandra Delić, koja je od februara ove godine v. d. direktora Šabačkog pozorišta.
Na repertoaru je trenutno šest predstava za decu – „Pinokio”, „Princeza Labud”, „Vremeplov”, „Čarobni pasulj”, „Crvenkapa i dragi Vuk”, i „Mačak u čizmama”.
– „Reakcije i posećenost su veoma dobri. Šabački mališani vole pozorište, a to je potvrdila i nedavna revija predstava za decu na kojoj je najmlađa publika, na sve četiri predstave, punila salu do poslednjeg mesta. Sreda je dan za predstave za decu i to je dugogodišnja praksa, tako da naši sugrađani znaju gde vode decu sredom u 18 časova.” Uz navode da pozorište odlično sarađuje sa predškolskim ustanovama i školama u Šapcu, Delić najavljuje premijeru komada „Novogodišnja zbunorama”.
Koliko predstava za decu i mlade godišnje priprema Šabačko pozorište?
– „Budžet nas ograničava, ali gledamo da svake godine pripremimo bar jednu dečju i, obavezno, novogodišnju predstavu. Šabac nema dečje pozorište, ali mi osećamo obavezu prema najmlađima, jer na taj način školujemo buduću publiku.”
Kojim kriterijumima se rukovodi uprava Pozorišta prilikom osmišljavanja repertoara za decu i mlade?
– „Moram da priznam da je među prvim kriterijumima uvek ograničeni budžet. Ali, mnoge dobre, kreativne i uspešne predstave nastajale su u daleko težim uslovima, nego što su trenutni. Tako i mi nalazimo načine da prevaziđemo ograničenja, a, naravno, rukovodimo se interesovanjima dece. Klasične bajke prilagođavaju se modernom vremenu. Od vizije i sposobnosti samog reditelja mnogo toga zavisi, a srpska scena ima i te kako uspešne stvaraoce. Rukovodimo se i potrebama dece različitih uzrasta, pa na repertoaru imamo i lutkarsku predstavu koju mogu da pogledaju deca od tri godine, ’Pinokija ’ koji je za decu stariju od šest godina, ’Vremeplov ’ za školski uzrast, a imamo i novogodišnju predstavu u kojoj, pored profesionalnih glumaca, igraju i deca, polaznici škole glume iz našeg grada.”
Ima li Šabačko pozorište dovoljno novca za produkciju predstava za odrasle i dečjih predstava?
– „Godina koja je na izmaku za Šabačko pozorište mogla bi se oceniti uspešnom, sudeći prema posećenosti i reakcijama publike. Najpre mislim na festival ’Pozorišno proleće’, ali i na predstave ’Lari Tompson, tragedija jedne mladosti’, ’Kraljević Marko po drugi put među Srbima’. Šapčani rado gledaju ’Ćelavu pevačicu’, kojom smo ove sezone slavili 30 godina igranja, kao i ’Ožalošćenu porodicu’, koja će na proleće biti odigrana 50. put. Šabački ansambl počeo je rad i na novoj predstavi ’39 stepenika’. Ekipa glumaca je izuzetna, kao i mladi reditelj David Alić, tako da očekujem još jedno vrlo uspešno ostvarenje.”
Najavljivali ste sanaciju zgrade Zanatskog doma u kome je Šabačko pozorište. Dokle je stigao taj projekat?
– „Zgrada Zanatskog doma iz 1934. godine je spomenik kulture i deo vredne baštine našeg grada. Sagrađena je dobrovoljnim prilozima šabačkih zanatlija i građana i izuzetno smo ponosni na to što, eto, baš pozorište u njoj stanuje. U saradnji sa stručnjacima Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, završena je projektna dokumentacija, koja je preduslov da se uopšte aplicira za sredstva za uređenje. Nadamo se da će naš osnivač Grad Šabac i Republika imati sluha za naše potrebe i da ćemo u najskorijem periodu dobiti sredstva za tu namenu.”
O MALOM JOAKIMU
-Festival ’Mali Joakim’, kroz sve ove godine, oprav dao je svoje postojanje, zbog toga što daje priliku pozo rišnim kućama da javnosti prezentuju na koji način brinu o dečjoj publici.
Tekst: N. K.
Foto: Jugoslav Radojević
Festival Mali Joakim bilten broj sedam možete pogledati ovde