- REKLAMA -
4 C
Užice
Početna Slobodno vreme Zdravlje Preventivom do najboljeg leka(AUDIO)

Preventivom do najboljeg leka(AUDIO)

- REKLAMA -

Oktobar je mesec borbe protiv raka dojke, a nešto ranije krajem septembra Savetovalište za žene sa invaliditetom obolele od raka dojke Jefimija i Grad Užice organizovali su na Gradskoj plaži podršku kampanji Daj pedalu raku u saradnji sa ženskim centrom Milica, a pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, omladine i sporta i uz podršku Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut.

Obolelima od raka dojke tom prilikom poručeno je da nisu same, da će lekari u svakom trenutku pružiti neophodnu pomoć, ali da je jako važno da se sa preventivnim pregledima krene što ranije, jer rano otkrianje bolesti omogućava da se ona izleči.

Foto: M. H.

Važnost preventivnih pregleda je bitna i treba ih obavljati i kada nemamo nikakve tegobe, poručila je hirurg onkolog u Opštoj bolnici Užice Maja Gulan.

  • Sa njima treba da počnemo što ranije. Od 40 godine treba da krenemo sa mamografskim pregledima dojke, da za neke vrste raka kao što je karcinom jajnika koji je jako podmukao, koji daje simptome tek kada bolest odmakne, za te vrste bolesti preventivni ginekološki pregledi, preventivni ultrazvučni pregledi, pregledi male karlice su ono što je najvažnije. Bitno je da imamo svest o tome, jer ako vi kao pcijenti pomognete nama kao zdravstvenim radnicima da na vreme otkrijemo bolest, onda je to uspeh. Cilje je da smanjimo umiranje žena od raka dojke, a to možemo da postignemo i prevencijomo i vođenjem računa o sebi i svom zdravlju. Treba da znamo da je zdravlje ne samo fizičko već i psihičko, osećaj zadovoljstva života, to je potrebno da vratimo, rekla je Gulan.

Ona je navela da sve mlađe žene obolevaju od raka dojke.

  • Prema nekim istraživanjima, neke žene već od 45 godina i mlađe počinju da dobijaju rak dojke, a to je reproduktivni period žene.  Bitno je da znamo da ako se bolest rano otkrije da može čak i ta reproduktivna funkcija žene da se sačuva, da se žena ostvari kao majka čak iako je imala problem raka dojke, potvrdila je Gulan.

Foto: M. H.

Predsednica Jefimije Slavica Simić je navela da je ideja karavana Daj pedalu raku da se udruže u upražnjavanju rekreativnih tipova aktivnosti i zdravih stilova života i daju Pedalu raku.

  • U simboličkom smislu to podrazumeva da ćemo na neki način da se udružimo kao kompletna zajednice ne samo da brinemo o svom zdarvlju nego da se udružimo u tome da preventivno delujemo,  ali s druge strane i utičemo na to kakav će biti proces dijagnostike, da on bude brz, da se na njega ne čeka puno, da proces lečenja bude raznovrstan. Da se obezbede raznovrsne terapijske podrške i inovativne terapije i za ovih 23 godine postojanja Jefimije u odnosu na 2000. godinu ovo je drastična promena, navela je Simić.

Foto: M. H.

Ova bolest godišnje u svetu odnese više od pola miliona života, a u Srbiji oboli blizu 5.000 žena, a umre 1.700, prenosi RTS. U okviru kampanje Rak je izlečiv, koju vodi RTS od utorka, 3. oktobra je u Takovskoj 10, stacioniran mobilni mamograf. U nekoliko gradova Srbije u Međunarodnom mesecu borbe protiv raka mobilnim mamografom je već urađeno 10.500 pregleda, naveli sz iz RTS.

Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Užice iz 2020. godine u zlatiborskom okrugu registrovano je 126 novoobolelih, dok je 57 žena umrlo od raka dojke.

Iz Zavoda za javno zdravlje Užice za Radio Lunu su saopštili da se skrining u Užicu sprovodio u toku ove godine u periodu od marta do juna.

Za ta četiri meseca od planiranog broja 3000 žena za godišnji period, odrađeno je 856 poziva, a odazvala se 781 žena. Od toga 34 žene su upućene na dalju doktorsku, dopunsku dijagnostiku. Skrining se radi na trogodišnjem nivou i u tom periodu obuhvat žena u uzrastu od 50 do 69 godina koji u tom periodu treba na teritoriji grada Užica da se sprovede je 11.400. Uglavnom se oko 90 posto žene odazovu na taj poziv, njima se obavi mamografija i dostavi im se rezultat, rekla je dr Katarina Ristović iz ZZJZ Užice i dodala da se skring u Užicu nije sprovodio od 2020. do 2022. godine.

Foto: M. H.

Hirurg onkolog u Opštoj bolnici Užice Maja Gulan tvrdi da skrining program funkcioniše, ali ne toliko dobro koliko bi trebalo.

  • Prvo i odziv žena nije tako veliki kao što bi trebalo da bude. A drugo, možda se pomalo u proceduri te žene izgube ili nekad malo duže vremena prođe od prvobitnog nalaza do realizacije. Mislim da tu imamo prostora za poboljšanje. Udruženja služe da ukažu na taj problem, da motivišu građane da dođu na preventivne preglede, da ukažu na neke nedostatke i neke potrebe pacijentkinja, mislim i na dijagnostiku i na lečenje. Udruženje Jefimija je zajedno sa drugim udruženjima koja se bave karcinomom dojke i stručnjacima koji se bave lečenjem raka dojke, jer bez te saradnje nema pomaka, uspeli su da omoguće da se uvede inovativna terapija za određene tipove karcinoma dojke. Uspeli smo da se odradi nešto za lečenje limfedema, obezbedili smo dobijanje rukava za terepaju limfedema preko fonda, razne druge olakšice, tipa za perike i još mnogo drugih stvari, rekla je Gulan i dodala:
  • Ima novih terapija, mogu reći da kao država pratimo trendove savremene terapije raka dojke. Prošle godine smo uveli neke terapije za određene vrste steroid pozitivnog karcinoma dojke što nije bilo ranije. Možda malo kaskamo za našim bivšim državama, ali stižemo bar što se tiče lečenja, kazala je Gulan.

Foto: M. H.

Velika količina stresa, nemanje vremena za sebe, siromaštvo, ratna događanja neki su od uzroka koji dovode do raka dojke.

  • Mi nismo samo biologija i hemija, nije to samo biomedicinski model. Nego da bismo zaista živeli dobre i zdrave živote potrebno je da kompletno naše okruženje bude ono koje nam pruža što veću sigurnost, sa što manje stresa. I mi se trudimo da nađemo rešanja kako da odvojimo vreme za sebe, da poštujemo sopstveni prostor, zdravlje, da vidimo da je važno izaći u susret sopstvenim potrebama pa onda kasnije i potrebama drugih, rekla je Simić.

Savetovalište za žene sa invaliditetom obolele od raka dojke Jefimija u okviru svog rada pruža psihosocijalnu, iskustvenu podršku u bolnici, dežurstvima, kroz otvoreni telefon daju psihološku podršku, kroz grupe, kroz psihoterapiju, individualne konsultacije, zdravstvenu podršku kroz informisanje, konsultacije sa lekarima.

  • Sve to čini jednu grupaciju bliskom, gde u krugu poverenja pokušavamo da rešimo probleme lečenja. Da se što pre ozdravi i da se bavimo tematikom, zašto smo se razbolele, jer to je ono na čemu u krajnjoj liniji treba raditi. Da otklonimo uzroke razbolevanja ne samo njihove simptome, navela je Simić.

Foto: M. H.

Pomoćnik načelnice Doma zdravlja Užice dr Aleksandar Lazić poručio je svim obolelim ženama da treba da znaju da nisu same.

  • Da znate da su zdravstveni radnici tu, da sa njima podelite svoje strahove, da im se obratite za vaše potrebe. Da preventivom dođemo do najboljeg leka, da suzbujemo naše strahove i eventualna oboljenja. Izuzetan je značaj ovakvih i  sličnih udruženja na teritoriji grada Užica jer, žena kao najranjiviji stub društva koja rađa, čini, nastavlja naš život, mora biti tu da svi o njoj brinemo, naveo je Lazić i pozvao sve sugrađene koji ulaze u skrining grupe po godištu da se odazovu i da dođu na preglede da se pokuša na što bolji način da se dođe do rešenja.

Foto: M. H.

Većnik Slobodan Grbić je naveo da je veliki značaj za grad postojanje udruženja poput Savetovališta Jefimija i da taj nesebičan humanitarni rad, podrška koju one pružaju ženema koje su obolele od raka dojke, neprocenjiva.

  • Grad pruža pomoć Udruženju i obolelim ženama. Već dugi niz godina sarađujemo sa Udruženjem Jefimija. Oni su član zajednice osoba sa invaliditetom i jedno od 12 udruženja osoba sa invaliditetom na teritoriji grada. Grad Užice je specifičan po tome, jer ima posebnu budžetsku liniju kojom se isključivo finansiraju Udruženja osoba sa invaliditetom. Svake godine se raspisuje konkurs i to su ozbiljna sredstva, mnogo veća nego ona koje odobrava republika za sva ova udruženja. Negde oko 12 miliona je prošle godine izdvojeno. Ali i mimo toga grad izlazi u susret svim udruženjima koja se bave ovom problematikom u smislu finansiranja, za prevoz do određenih destinacija, za prmotivni materijal, organizaciju i podršku za pisanje projekata. Ima više modela i načina u zavisnosti od toga sa čim se udruženja bave, svi imaju različite potrebe. Grad se trudi da izađe u susret svima i imamo zaista jednu kvalitetnu i korektnu saradnju sa svim udruženjima, rekao je Grbić.

On je potvrdio da se dosta sugrađana lokalnoj samoupravi obraća i traži podršku za lečenje.

  • Nažalost imamo i veliki broj dece obolele od teških bolesti i tu smo izašli u susret i pre nekoliko godina osnovali smo posebnu bužetsku liniju koja se bavi isključivo finansiranjem lečenja dece, odnosno to je komisija za lečenje dece koju mogu da koriste svi naši najmlađi sugrađani koji imaju retke i teške bolesti i gde određeni vid lečenja, da li je to nabavka lekova ili operacija nisu pokrivene fondom ili čak nisu ni izvodljvi kod nas u državi. Postoji komisija, na čelu sa stručnim timom, koji čine najkvalitetniji pedijatri koji rade u Užicu i nekoliko predstavnika lokalne samouprave koji donose odluku o tome koja će novčana sredstva da se izdvoje kako bi se pomoglo toj deci. Dosta sugrađana se obraća za podrška pri lečenju i nažalost to su uglavnom karcinomi i u najvećem broju je karcinom dojke. Ti zahtevi se prosleđuju na Gradsko veće, a ono donosi odluku, određuje novčani iznos s kojim izlazimo u susret kao vid podrške. U zavisnosti od potreba negde je to finansiranje troškova, a negde sufinansiranje odnosno dajemo jedan deo sredstava, a ostali deo ljudi nalaze na druge načine. Uglavnom iz godine u godinu sve veći je broj ljudi, što govori da ova ovaka bolest nažalost ne bira ni godine ni pol. Ima je svugde i zato je neophodno da se na više mesta priča o tome, da pogotov žene koje su najranjivije idu na preventivne preglede da bi na vreme suzbili ovu opaku bolest, rekao je Grbić.

Nema dovoljno kadra 

Mislim da nema dovoljno lekara, ako je moje da kažem to. Mislim da je sve veći broj pacijenata sa malignim bolestima i onda je to već problem. A nama je odliv zdravstvenih radnika priličan, mislim da treba da se vodi računa, rekla je Gulan.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
broken clouds
4 ° C
4 °
4 °
58 %
1.7kmh
67 %
Ned
2 °
Pon
1 °
Uto
-0 °
Sre
-0 °
Čet
-1 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime