O izazovima tehnološke inovacije i makroekonomskim projekcijama za 2025. godinu govorilo se tokom drugog dana Privrednog foruma u Užicu.
Menadžer za poslovne transformacije Nenad Bučevac je istakao da treba imati na umu da kada pričamo o zaštiti sistema, da su u 95 posto primera, tu ipak najslabija karika ljudi.
–Napadač kada želi da pristupi vašim informacijama on će tražiti najslabiju kariku u toj u toj organizaciji i to je uglavnom čovek, a ne alati i softver. Jako dobre odbrane za softver postoje, savremene tehnologije gde mi možemo da uradimo predikciju da li iza nekog napada stoji napadač ili naša potencijalna mušterija. Ali ne možemo da znamo da li će naš zaposleni da klikne na neki maliciozni link ukoliko mi njega nismo dobro obučili, pa ne možemo da očekujemo da se to neće desiti. Prosto vraćam se na potrebu za kontinuiranom edukacijom. Zaista ukoliko neko od naših zaposlenih dobije mail da je dobio nasledstvo ili neko poklon putovanja on zaista razmisli da li to neko želi njemu da pokloni ili da uđe u analizu tog linka koji je njemu stigao i da prosto razmotri eventualne pretnje koje stoje iza svega toga, objasnio je Bučevac.
Stručnjak za veštačku inteligenciju Luka Aničin je naveo da su tokom panela govorili o tome kako preduzetnici mogu da iskoriste veštačku inteligenciju, a da im ne izazove probleme.
– Možemo da pomognemo različitim delovima kompanije u zavisnosti od toga šta kompanija radi, do toga kako HR može bolje i brže da radi, kao i o tome kako da bolje prodamo naše proizvode ili usluge, naveo je Aničin.
Iz advokatske kancelarije Numović Zoran Naumović je istakao da Srbija ima donetu strategiju za veštačku inteligenciju i da se uskoro očekuje donošenje zakona.
– Srbija treba da prati evropsku uniju u regulaciji veštačke inteligencije i eventualno da formira neko telo, neku agenciju koja će se baviti veštačkom inteligencijom, na isti način kao što se bavi poverenik za zaštitu podataka, kazao je Naumović i dodao da preduzetnici treba da budu oprezni sa saobraćajem koji ide preko interneta i da se dobro obezbede i zaštite u tom pogledu.
Na drugom panelu posvećenom makroekonomiji i procenama za narednu godinu diskutovalo se o tome kakav je ambijent za poslovanje u Srbiji, ali i koji su faktori koji utiču na taj ambijent koji dolaze spolja.
–Ono što je činjenica imamo makroekonomsku stabilnost, unapređeni kreditni rejting Srbije, što je vrlo značajno za investitore koje dolaze. Sa druge strane imamo pozitivne stope rasta koje su značajne iznad evropskog proseka, što je naravno posledica infrastrukturnih projekata, obnove kupovne moći, ali i velikog priliva kapitala koji dolazi iz inostranstva. Tako da se očekuju u narednoj godini ubrzanje privrednog rasta, što je povezano i sa projektom EXPO 2027. i šire inicijative skok u budućnost, dakle značajni infrastrukturni projekti Vlade Srbije, rekao je pomoćnik direktora sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije Bojan Stanić i dodao:
–Bitno je da pored svih tih izazova koje imamo na međunarodnom tržištu kada su u pitanju energenti i kada je u pitanju nedostatak radne snage sve to uspevamo da prebrodimo, ali naravno rizici su ti koji ostaju. A povezani su sa međunarodnom situacijom na političkoj areni, a opet sa druge strane i ono što se nas tiče a to je demografija, kao i oscilacije u energentima, osnovnim metalima koje koristimo u prerađivačkoj industriji i tako dalje. Što se tiče zlatiborskog okruga i uopšte ovog regiona koji gravitira ka Užicu da je on značajan deo naše privrede i posebno imajući u vidu što je region koji ostvaruje značajan suficit u razmeni sa inostranstvom. Najznačajniji spoljno trgovisnki parner je Nemačka, naveo je Stanić.