U Gradskoj kuću u Užicu po prvi put je održana tribina Saveta roditelja grada Užica na temu Zajedno u borbi protiv diskriminacije u vaspitno-obrazovnim ustanovama.
Savet roditelja grada Užica je osnovan 28. decembra 2022. godine, a namera im je da se roditelji ujedine u borbi za bolji položaj njihove dece kako bi imala što kvalitetnije odrastanje i postali bolji ljudi. Svakog meseca Savet roditelja grada Užica baviće se određenom temom kao što su diskriminacija, borba protiv bolesti zavisnosti ili nasilje, a roditelji koji imaju određenu temu kojom bi voleli da se bave i tako poboljšaju položaj dece dobrodošli su da iznesu svoje ideje.
-Cilj je prepoznati i boriti se protiv diskriminacije, ali i steći mehanizme zaštite od diskriminacije. Večerašnje teme su: kako dolazi do diskriminacije na osnovu stereotipa i predrasuda, vrste tipovi i oblici diskriminacije, mehanizmi zaštite od diskriminacije i poslednji segment jeste; uloga vaspitno obrazovnih ustanova u borbi protiv diskriminacije. Nasilje je posledica diskriminacije i zato će 23. marta biti održana sledeća tribina i to na temu nasilja, istakla je predsednica Saveta roditelja grada Užica, Milena Vićević.
Krajem aprila na pedagoškom fakultetu savet roditelja grada Užica će organizovati tribinu na pedagoškom fakultetu u Užicu gde će gost biti Vlada Arsić, novinar, pisac i saradnik fondacije Jurić, a on će govoriti o opasnostima koje vrebaju u stvarnom i virtuelnom svetu.
-Namera nam je da se svi roditelji čija deca su u školi ujedine da poprave položaj naše dece, ali i položaj nastavnika, učitelja, vaspitača. Želeli bi za njih da napravimo bolje uslove rada. Besplatni udžbenici, nasilje, sve ono što se tiče naše dece, biće oblasti našeg rada i mi ćemo pokušati da dođemo do rešenja za te probleme, rekao je Branko Ilić ispred Saveta roditelja grada Užica.
Gordana Savić iz Užičkog centra za ljudska prava i demokratiju navodi da je diskriminacija nekada nevidljiva, ali je stalna pojava u društvu i da se ovakvim tribinama ukazuje na sveprisutnost diskriminatornih ponašanja.
-Bitna je edukacija ljudi na ovu temu kako bi se zaštitili od diskriminacije, a štite se znanjem. Mi kao građani treba da znamo naša prava, a sistem treba da ih štiti. Ne smemo ignorisati diskriminaciju, naročito na školskom nivou. Treba izgraditi društvo koje je tolerantno i poštuje različitosti, zaključila je Gordana Savić iz Užičkog centra za ljudska prava i demokratiju.