Ograničena mogućnost kretanja predstavlja istinsku teškoću za veliki broj dece sa razvojnim specifičnostima, a samim tim i za njihove roditelje.
Odluka Vlade da se deci sa autizmom omogući boravak na otvorenom, i u određeno vreme u toku trajanja zabrane kretanja, izuzetno je veliko olakšanje za porodice, rekla je za Radio Lunu Tatjana Radičević Dimitrijević, defektolog, licencirani Floortime terapeut, psihološki savetnik, psihoterapeut u superviziji Edukativnog centra Naš svet Užice.
„Hodanje, trčanje i skakanje, kao i svi pokreti iz velikih zglobova, deluju umirujuće i anksiolitički na ovu, decu kod koje je dijagnostikovan (ili ne) hiperkinetski sindrom, kao i na ostale kategorije dece, kod kojih u velikom broju slučajeva postoje i ostale pridružene smetnje. Jednom broju njih, sa intelektualnim poteškoćama, roditelji ne mogu da objasne zašto ne mogu da izađu u, njima preko potrebnu šetnju, i zbog čega im se menja, takođe neophodna dnevna rutina.
Nervni sistem čine dobro organizovanim tri ključna elementa, a to su ishrana, san i vežbanje. Oni su međusobno čvrsto povezani. Dete kome je omogućena kvalitetna ishrana i dovoljna količina fizičke aktivnosti, imaće i dobar san. Znamo da jedan broj dece sa razvojnim odstupanjima ima i teškoće sa uspavljivanje i održavanjem sna, tako da ovo predstavlja dodatni, veliki problem za porodice, koji se i na ovaj način može prevenirati.“-pojasnila je za Radio Lunu Tatjana Radičević Dimitrijević.
Ona dodaje da prilikom nestrukturisane, samostalne i spontane šetnje, deca obično pronađu i praktikuju onu vrstu pokreta koji im najviše prijaju, a oni su obično njihovom telu i potrebni. Ove pokrete možete obogatiti dodatnim, kao što su:
SADA SKAČEM KAO ZEC. HAJDE I TI OVAKO!
SADA HODAM KAO PAS, NA ČETIRI NOGE .
A SADA HODAJ NA VRHOVIMA PRSTIJU! TIHO! POLAKO! DA NE UPLAŠIMO BUBICE! ŠŠŠŠ !
SADA ĆEMO DA HODAMO UNAZAD. VIDI, OVAKO, HAJDE I TI !
HODAMO U STRANU! HAJDE MAŠI I RUKAMA, OVAKO! BRAVO !
A HAJDE SADA DA HODAMO NA PETAMA ! BAŠ JE ZANIMLjIVO, ZAR NE ?
Na ovaj način jednostavnim pokretima ćete dodati i zanimljiv saznajni sadržaj.
„Na ovom mestu je možda najvažnije reći da je ovoj grupi dece pokret potreban, možda u istoj meri kao i vazduh. Veliki broj jako uznemirujućih reakcija je često povezan sa nedostatkom mogućnosti da se organizuje i kontroliše vlastito telo.
U kućnim uslovima deci bi bilo poželjno omogućiti različite aktivnosti koje obuhvataju i vežbe krupne motorike (pokrete iz krupnih zglobova tela), kao što su skakutanje, skakanje, guranje, vučenje, „udaranje“, lupkanje, nošenje krupnih predmeta u formi igre i različito manipulisanje njima, okretanje u krug, čučanj ………….. Jednostavna vežbe, koje se svima dostupne su: Imitacija pokreta tela iz krupnih zglobova („Hajde ruke ovako, a sada ovako! ……. Noge ovako, a sada ovako …..!“),udaranje dlanova druge osobe (mame, tate, sestre, brata) dlanovima, pa skupljenim pesnicama („Hajdemo sada u ritmu, slušaj ……!“), ljuljanje mlađeg deteta na potkolenici prekrštene noge, „udaranje“ u napravljeni bokserski džak koji možete okačiti u dovratak vrata dečije sobe („Hajde prvo levom rukom a posle desnom nogom!“) –istakla je Tatjana Radičević Dimitrijević. Zabavite se sa svojom decom i ostajte nam zdravo !
Edukativni Centar Naš Svet, Užice
Tatjana Radičević Dimitrijević
defektolog, licencirani Floortime terapeut
psihološki savetnik,
psihoterapeut u superviziji