Savetovanje sudija privrednih sudova Srbije 30. po redu održano je danas na Zlatiboru u hotelu Mona gde se okupilo više od 350 učesnika. Od 6. do 8. septembra prisutne sudije Privrednog apelacionog suda, sudije privrednih sudova, sudije Vrhovnog suda Srbije i svi koji se bave privrednim pravom obradiće više tema, koje će se odnositi na sve ono što je sporno za privredu što je primećeno u poslednjih godinu dana rada.
Kako je navela predsednica Privrednog apelacionog suda Jasminka Obućina na savetovanju će biti predstavljeni referati profesora Pravnog fakulteta u Beogradu, referat vrhovnog sudije Kasacionog suda i dva referata sudija Privrednog apelacionog suda. Učesnici okruglog stola ove godine će se baviti nacrtom izmena i dopuna Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku.
– Postoji čitav niz pitanja koje su prvostepeni sudovi postavili kao sporna, ona su podeljana po materiji, maerijalno pravo, parnični postupak, stečajni postupak i izvršenja. Ove godine imamo nacrt izmena i dopuna Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, tako da će okrugli sto biti posvećen tim izmenama i dopunama. Mislim da je to najupečatljiviji dokaz koliko privredni sudovi utiču i mogu da utiču na zakonodavna kretanja i uopšte na kretanja u jednom društvu, rekla je Obućina.
Predsednica Privrednog apelacionog suda je navela da je problem privrednih sudova sve ono što je postojalo i prošle godine.
–To su dugotrajni stečajni postupci na društvenim i državnim preduzećima čije okončanje ne zavisi od postupanja suda. Ima dosta elemenata koji ne zavise od nas, recimo pitanje imovine privrednih društava Srbije čija se imovina nalazi u Hrvatskoj koja je evidentirana kao imovina u stečajnoj masi naših privrednih društava i banaka, a sa tom imovinom je raspolagala država Hrvatska. Mi u stečajnim postupcima vodimo kao deo stečajne mase, kao imovinu naših privrednih društava, a ne možemo okončati stečajne postupke dok ne rešimo to pitanje, rekla je Obućina.
Ona je rekla da su privredni sudovi u prošloj godini imali u radu 124 hiljade 754 predmeta, a rešili su 106 hiljada 629 predmeta, mesečno su rešavali prosečno po sudiji 57,70 predmeta. Privredni apelacioni sud je imao u radu prošle godine 31 hiljadu 15 predmeta, a rešeno je 22500 premeta, prosečno mesečno su rešavali po sudiji 58, 44 predmeta.
Savetovanju je prisustvovala i predsednica Ustavnog suda Srbije Snežana Marković, sudije Vrhovnog i Kasacionog suda, predstavnici Ministarstva pravde, predsednici sudova i sudije iz Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine i predstavnici držanog pravobranilaštva Srbije.