Na današnji dan pre 106 godina, Užice je oslobođeno u Prvom svetskom ratu. Ovaj značajan datum u istoriji grada obeležen je u porti Crkve Svetog Đorđa u organizaciji Gradskog odbora Udruženja potomaka ratnika 1804-1918 Major Kosta Todorović i Crkvene opštine Užice. U ime grada Užica, venac ispred spomen – obeležja sa imenima poginulih u oslobodilačkim ratovima 192-1918, položio je Rajko Radosavljević zamenik gradonačelnice.
-U oslobodilačkim ratovima od 1912. do 1918. godine poginulo je više od 16 hiljada boraca iz Užica i užičkog kraja. Njima danas odajemo dužno poštovanje za žrtvu koju su podneli braneći, otadžbinu i svoj grad. Slavimo i obeležavamo dan kada su oslobodili Užice u Prvom svetskom ratu, jer to je najmanje što možemo da učinimo. Grad Užice pamti svoje heroje i upravo obeležavanjem svih važnih istorijskih datuma čuva sećanje na njih. Želja nam je da se kultura sećanja održi i prenosi na generacije koje dolaze, jer ako pamtimo prošlost imaćemo i budućnost, istakao je Rajko Radosavljević zamenik gradonačelnice Užica.
Vesna Lučić predsednica Gradskog odbora Udruženja potomaka ratnika 1804-1918 Major Kosta Todorović podsetila je na ogromno stradanje Srba u Velikom ratu.
–U Velikom ratu izgubili smo 1 247 435 stanovnika, od toga oko 845 hiljada civila i oko 402 hiljade vojnika, od čega 58 odsto muškog stanovništva od 18 do 35 godina. Imali smo najviše ljudskih gubitaka od svih učesnika rata u odnosu na postotak stanovništva i jedini smo imali dva puta više civilnih žrtava nego vojnih, tako da Prvi svetski rat na osnovu svega onoga što znamo, možemo slobodno nazvati genocidnim nad srpskim stanovništvom, rekla je Lučić.
Ona je pozvala sve sugrađane a naročito škole i učenike da se narene godine u mnogo većem broju uključe u obeležavanje ovog značajnog datuma.
–Razmislimo dobro, koliko je svako od nas odgovoran što danas ovde nema više ljudi, što ne dajemo sopstveni primer i ne nosimo Natalijinu ramondu, naši preci su mogli da daju sve za nas, a mi ne možemo i toliko da se potrudimo. Logično je da se onda zapitamo po čemu će nas pamtiti potomci i šta je to što im mi ostavljamo u sećanje i trajanje, naglasila je Lučić.
U programu su učestvovali horovi Crkve Svetog Đorđa i OŠ Stari grad, čiji su učenici prisutnima podelili Natalijinu ramondu, cvet koji ima višestruku simboliku za srpski narod, koji se poput feniksa uzdigao posle velikih gubitaka i pored svih iskušenja u Velikom ratu izašao kao pobednik.
Sveštenici su služili pomen, a ispred spomen – ploča izginulih ratnika vence su položile delgacije: Grada Užica, Gradske opštine Sevojno, Gradskog odbora Major Kosta Todorović, SUBNOR-a Užice, Društva istoričara Užice, Vojnih penzionera Užice, Veterana i invalida ratova od 1990. do 1999. godine, Opštinskog odbora boraca oslobodilačkih ratova Sevojna, Kluba tri, Besmrtnog puka Užica i Zlatiborskog okruga, Gradskog odbora SPS-a i potomaka.