U selu Rožanstvu, u nedelju, 30. jula održan je 19. po redu Sabor izvorne narodne pesme Bez izvora nema vode. Manifestacija je počela svečanim otkrivanjem spomenika kačarima. Spomenik je otkrio devedesetčetvorogodišnji kačar Mirko Kovčić.
U takmičarskom delu programa učestvovalo je 11 pevačkih grupa, podeljenih u dve kategorije: starija tradicija i novija tradicija. U kategoriji starije tradicije, gde se uglavnom moglo čuti tradicionalno, takozvano pevanje iz vika, žiri je dodelio:
zlatno burence za prvo mesto: Gordić Radenko i Rosić Dole
srebrno burence za drugo mesto: Udruženje Sačuvajmo selo iz Priboja
bronzano burence za treće mesto dele dve pevačke grupe: Slavuj Sevojno (Radoljub Popović i Sreten Vitorović) i Aco Petronijević iz Golova i Mića Radović iz Jablanice.
Vodeći glas iz ove kategorije je Otašević Prvoslav iz Nove Varoši.
U kategoriji novije tradicije dodeljene su seldeće nagrade:
zlatno burence za prvo mesto: Klekovićki žubor Ivanjica
srebrno burence za drugo mesto: muška pevačka grupa Omorika Ivanjica
bronzano burence za treće mesto: ženska pevačka grupa Bele rade Ivanjica
Vodeći glas iz ove kategorije je Miodrag Ćurčić Ćure iz Ivanjice.
Pevačka grupa Raspevani Zlatibor iz Rožanstva nastupila je revijalno kao domaćin.
Učesnici i brojni posetioci manifestacije nakon završetka takmičarskog dela uživali su u kulturno-umetničkom programu uz zakusku i piće.
Na drugom kraju Zlatibora, u selu Šljivovica, istog dana održana je četvrta etno kosidba Tradicijom ka budućnosti.
Na lokalitetu Suvopolje okupilo se preko 30 kosaca, koji su se nadmetali u brzini košenja. Organizatori manifestacije na ovaj način čuvaju tradiciju mobi, običaja međusobnog pomaganja u selima, kada se meštani jednog sela okupe i zajedničkim radom obavljaju brojne seoske poslove.
Za najboljeg kosca proglašen je ujedno i najmlađi kosač Staniša Petričević. Nakon završene kosidbe organizoavno je i nadmetanje u tradicionalnim, hajdučko-čobanskim disciplinama, poput skoka u dalj, bacanja kamena s ramena, klis u dalj, nabacivanje koluta. Najinteresantnija je bila disciplina navlačenje konopca u kojoj su se takmičili najmlađi i najslađi posetioci manifestacije.