Izložba Slike života, fotografije Albera Kana: Priština, Prizren, Lipljan i Gračanica 1913. Godine otvorena je danas u Istorijskom arhivu Užice povodom Dana državnosti Srbije.
Direktor Arhiva KiM Marko Marković jedan od autora izložbe naveo je da se izložba sastoji od 80 fotografija iz života običnih ljudi, bivših turskih podanika, a već slobodnih građana, stanovnika onovremene Prištine, Prizrena, Lipljana i Gračanice, nastale 1913. godine i da ona ima važan istorijski značaj.
–Alber Kan bogat i uspešan čovek poslao je najbolje fotografe tog vremena u svet, da sa svih kontinenata snime i donesu ono što je njihovom oku objektiva najlepše i najdragocenije. Tako je fotograf Ogist Leon početkom 1913.godine posetio Kraljevinu Srbiju i obišao je prvo Beograd, a najviše vremena proveo je na Kosovu i Metohiji. Ono što fotografije govore je u skladu sa onim što pisani izvori to kazuju, a to je da je Priština do oslobođenja bila obična turska kasaba bez ijednog reprezentativnog zdanja, a to se menja sa oslobođenjem. Možemo samo pretpostaviti kakav je utisak nakon slikanja naseljenih mesta i stanovništva na ovog fotografa ostavila Gračanica, rekao je Marković.
Kroz fotografije su na terenu predstavljeni lokalni stanovnici, zanatlije, trgovci, oficiri i vojnici pobedničke vojske, kao i novinari, fotografi i činovnici na Kosovu i Metohiji i Staroj Srbiji.
Zamenik gradonačelnica Užica Dragoljub Stojadinović je u svom obraćanju rekao da izložba Slike života, fotografije Albera Kana: Priština, Prizren, Lipljan i Gračanica 1913.godine, otkriva mnogo detalja o životu običnih ljudi na prostoru Kosova i Metohije i duhu vremena na početku 20.veka.
–Svaka fotografija vredi više od milion reči baš zato što su na njima uhvaćeni i trenuci oskudice, bosonogog detinjstva, teškog života, ali i probuđene nade naroda u tek oslobođenoj Staroj Srbiji. Zbog toga ne treba previše govoriti o samoj izložbi. Treba zastati pored svake slike, udubiti se u njen sadržaj i poruku koju može da nosi. Nadam se da će ova izložba privući pažnju Užičana koje pozivam da posete Istorijski arhiv. Svim građanima čestitam Dan državnosti Srbije, rekao je Stojadinović.
Izložbu je otvorila ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, koja je navela da nas ova izložba koja se otvara uoči Sretenja podseća na korene i slobodarski duh na koje smo ponosni i koje smo kao narod kroz vekove negovali. Ona je podsetila na dva ključna istorijska događaja koja su obeležila 15. februar, kada obeležavamo Dan državnosti, prvi 1804. godine kada je podignut Prvi srpski ustanak, a drugi je bio 1835. godine kada je Srbija dobila prvi Ustav.
– Sretenjskim ustavom su postavljeni temelji moderne slobodne i suverene države kakvu danas imamo. Danas gledajući u prošlost moramo da mislimo na budućnost da usmerimo snagu i borimo se za buduće generacije, da za njih sačuvamo Srbiju, kakvu su nama naši preci ostavili, rekla je Vujović.
Autori izložbe su Goran Sudimac iz Državnog arhiva Srbije i Marko Marković direktor Arhiva Kosova i Metohije.
Izložba Slike života, fotografije Albera Kana: Priština, Prizren, Lipljan i Gračanica 1913. godine će od petka, 16. februara moći da se pogleda na Trgu partizana.