Na Javnoj prezentaciji projekta Zajedno kreiramo socijalno odgovornu zajednicu koja je održana u Gradskom kulturnom centru predstavljeni su stavovi građana o socijalnom preduzetništvu i naporima da se savremeni koncept socijalnog preduzetništva primeni u praksi.
Koordinatorka projekta Gordana Savić je navela da je grad Užice prepoznao socijalno preduzetništvo kao šansu za ekonomski razvoj i što se vidi u Planu razvoja grada Užica gde jedna od mera jeste popularizacija socijalnog preduzetništva.
–U okviru te mere predviđeno je nekoliko aktivnosti koje treba da se preduzmu, a među njima i formiranje Saveta za razvoj socijalnog preduzetništva koji do danas nije formiran. Naša ideja je da na kraju ovog projekta podsetimo lokalnu samoupravu šta su planirali u Planu razvoja grada i da formiraju Savet za socijalno preduzetništvo kako bi se nastavilo planiranje razvoja i promocija socijalnog preduzetništva. Mi smo u našem istraživanju doši do zaključka da ogromna većina preko 65 posto ispitanika apsolutno nisu informisani o socijalnom preduzetništvu. S druge strane velika većina građana njih preko 70 posto smatra da država treba da ovaj podstakne i pomogne razvoj socijalnog preduzetništva. Neka preduzeća koja funkcionišu po principu socijalnih preduzetnika već već postoje u našem u našem okruženju, međutim priča nije potpuno zaokružena, njima treba i podrška i promocija, rekla je Savić.
Savremeni pristup socijalnom preduzetništvu podrazumeva socijalnog preduzetnika koji oseća socijalne probleme u svojoj zajednici i deo svojih aktivnosti usmerava na rešavanje tih socijalnih problema, navela je Savić. Mali broj takvih preduzeća u užičkom kraju, delom je posledica komplikovanije procedure osnivanja.
-Analizom svih dokumenata pre svega, Zakona o socijalnom preduzetništvu koji je usvojen 2022. godine postoje neki podzakonske akte koje bi trebali da se donesu i da se malo jasnije objasni na koji način se formiraju i postaje socijalni preduzetnik. Mislim da politika na nacionalnom nivou još nije dovoljno jasna. Što nas ne sprečava da popularišemo socijalno preduzetništvo u Užicu, kazala je Savić.
Na javnoj prezentaciji predstavljeni su pozitivni primeri i ideje socijalnog preduzetništva iz Čačka, Mesne zajednice Zablaće, Beograda i Užica.
Konkurs za Nagradu za najinkluzivnijeg poslodavca otvoren do kraja meseca