Evropska unija i Vlada Republike Srbije potpisale su sporazum o finansiranju zahvaljući kome će Srbiji biti obezbeđeno dodatnih 138,55 miliona evra donacija. Ova sredstva su bespovratna i biće obezbeđena u vidu grantova. Pakete pomoći, poput ovog koji je potpisan, EU formuliše za Srbiju na godišnjem nivou. Srbija će i u narednim godinama nastaviti da prima slične pakete pomoći.
EU je u proteklih 10 godina Srbiji obezbedila podršku u vrednosti od 2,5 milijardi evra. Cilj ove podrške je da se Srbija podrži u dostizanju evropskih standarda i da se podrži modernizacija zemlje u oblastima poput reforme javne uprave, zaštite životne sredine, poljoprivrede, infrastrukture i podrške digitalnoj ekonomiji.
Najnoviji sporazum su potpisali ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović i evropski komesar za susedstvo i pregovore o proširenju, Oliver Verhaji u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića i šefa Delegacije EU u Srbiji, ambasadora Sema Fabricija.
Sredstva će biti izdvojena za projekte kojima će upravljati implementacioni partneri i to pretežno u tri oblasti:
Konkurentnost i inovacije: Najveći deo paketa pomoći (76,5 miliona evra) biće usmeren na sektor privrede. On obuhvata podršku za unapređenje poslovnog ambijenta, podršku za povećanje kapaciteta malih i srednjih preduzeća za razvoj inovacija; i pružanje značajne podrške od preko 30 miliona evra Fondu za nauku. Očekuje se da realizacijom ovih sredstava bude unapređen način na koji mala i srednja preduzeća rastu i takmiče se na tržištu; generisana radna mesta u oblasti savremenih tehnologija i inovacija; povećan naučno-istraživački potencijal; kao i da se podrži tranzicija srpske privrede na ekonomiju koju karakteriše visokokvalifikovana radna snaga.
Vladavina prava: srpskim sudija, tužiocima i istražiteljima će podrška biti pružena u vidu savetodavnih misija u kojima će učestvovati stručnjaci iz država članica EU. Program u ovoj oblasti, ukupne vrednosti 18 miliona evra, podstaći će reforme u oblasti pravosuđa.
Podrška demokratiji i upravljanju: Ovaj paket obuhvata obuku državnih službenika, usklađivanje zakonodavstva sa standardima EU te ekspertizu za usvajanje najboljih evropskih praksi u oblasti upravljanja. Za ovu oblast će biti izdvojeno preko 18 miliona evra.
Ostale oblasti obuhvataju podršku za učešće u programima EU poput naučnog programa Horizont 2020 ili obrazovnog programa Erazmus+. Podrška za otklanjanje posledica prirodnih katastrofa poput poplava je takođe obuhvaćena paketom pomoći koji je danas potpisan.
Podsetimo Evropska unija je najvažniji partner Srbije: njen najveći donator (preko 2,5 milijarde evra bespovratnih sredstava u poslednjih 10 godina), najveći trgovinskih partner (65% ukupne trgovinske razmene) i najveći investitor (70% ukupnih stranih direktnih investicija).