- REKLAMA -
11.5 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Stabilizovano telo deponije Duboko

Stabilizovano telo deponije Duboko

- REKLAMA -

Stekli su se uslovi i napravljen je prostor na kome bi tokom narednih dana mogao da počne ponovo da se odlaže neopasni otpad u skladu sa zakonom od strane grada Užica i osnivača Javno komunalnog preduzeća Duboko, zaključeno je na sastanku Koordinacionog tela i Kriznog štaba koji je danas održan u Javno komunalnom preduzeću Duboko. Takođe jedan od zaključaka je i da vanredna situacija ostane na snazi dok se deponija Duboko ne sanira u potpunosti.

Foto: M. H.

Prema rečima pomoćnika gradonačelnice Užica Predraga Gavovića izvršena je stabilizacija i sanacija tela deponije Duboko više od 90 posto u skladu sa svim standardima i zakonskim regulativama.

Postoje određeni uslovi, uz uveravanje upravljača deponije da se napravio prostor na kome bi mogao da se odlaže neopasni otpad u skladu sa zakonom od strane grada Užica i osnivača JKP Duboko. S tim da neopasni otpad na prostoru regionalne deponije mogu odlagati samo jedinice lokalne samouprave koje su ispunile sve finansijske obaveze prema gradu Užicu za eksproprijaciju i prema JKP Duboko za deponovanje otpada, naveo je Gavović.

Foto: M. H.

Kako je naveo direktor JKP Duboko Momir Milovanović otpad zbog neizmirenih obaveza neće moći da dostavljaju komunalna preduzeća iz Čačka, Požege i Arilja. Javno preduzeće iz Čačka nije izmirilo obaveze za deponovanje otpada, a Ariljska i Požeška za prevoženje i deponovanje.

Postupićemo po preporukama i zakonskim obavezama koje su danas donešene. Mi smo od dana izbijanja požara celu deponiju potpuno prepakovali, presložili i prekrili sa zemljom. Našli određen broj biotrnova koji su bili zatrpani i oni su već u funkciji. Angažovali smo firmu prethodnih dana koja meri popunjenost kapaciteta tela deponije. Pratimo sve ono što zakon nalaže. U izveštajima o podzemnim vodama nemamo još da se pojavila procesna deponijska voda iako smo za gašenje požara potrošili oko 7 500 kubika vode. Po tome možemo reći da nije bilo oštećenja geotekstila i geofolije na kojoj je odlagan otpad, rekao je Milovanović.

Kako je rekao Gavović intezivno se radi na projektno tehničkoj dokumentaciji proširenja tela deponije, a uskoro će imati i izvođača.

Sva dokumetacija koja bude u narednom periodu dostavljena nadležnom ministarstvu će biti u pravcu dobijanja dozvole za rad i nastavak rada regionalne sanitarne deponije. Danas je odlučeno da se neopasni otpad koji postoji na teritorijama devet jedinica lokalne samoprave ovde privremeno skladišti i sa svim preduzetim merama bezbedno lageruje. Današnju saglasnost na deponovanje tog otpada donelo je Koordinaciono telo zajedno sa štabom za vanredne situacije. Saglasnost i zaključke prosledićemo nadležnom ministarstvu, kazao je Gavović.

Prema rečima Milovanovića ne mogu unapred da kažu kada će tačno početi da se prima otpad iz drugih opština, ali takođe neće moći nekontrolisano da se dovozi otpad na deponiju Duboko na dnevnom nivou.

Neki plan je da maksimalno 34 kontejnera mogu dnevno da se prihvate u Dubokom da bi se mogli adekvatno tretirati. To su kontejneri do 30 kubika. U skladu sa spremnošću drugih komunalnih preduzeća i dok mi uradimo naše analize, procenićemo kada će početi prijem otpada. Ne možemo unapred reći kog datuma će početi primanje neopasnog otpada iz drugih opština, naveo je Milovanović.

Sastanku su prisustvovali osnivači iz svih jedinica lokalnih samouprava, predsednici opština i gradova.

Na osnovu izveštaja JKP Duboko o stanju vezanom za prostor koji obuhvata regionalna deponija dobili smo uveravanja da na telu deponije postoje određeni rizici i JKP Duboko je predložilo gradskom štabu za vanredne situacije i koordinacionom telu da vanredna situacija ostane na snazi do potpune sanacije i stabilizacije tela deponije, rekao je Gavović.

Sanacija deponije Duboko nakon požara koji je izbio u maju je koštala oko 189 miliona dinara i taj iznos se deli na devet osnivača procentualno učešću koliko kome pripada, rekao je Milovanović. Prema njegovim rečima najviše je koštao rad građevinskih mašina i dovoz zemlje.

Predsednik Skupštine grada Užica Branislav Mitrović je potvrdio da je 1. jula na adresu gradonačelnice Užica, Gradskog veća i Skupštine grada Užica stigla peticija određenog broja građana koji su uputili određene predloge i zahteve. Kako je naveo zahtevano je hitno zatvaranje deponije, bez objašenjanja šta sa otpadom, temeljna istraga o situaciji koja će biti sprovedena kada se ukine vanredna sitaucija, kao i mere sanacije.

– Insistirao sam da se pojavim danas na konferenciji zbog svega što se dešava u gradu zadnjih meseci i površnog i selektivnog, nažalost nestručnog tumačenja instituta peticija, referendum i narodna inicijativa. Predati potpisi su bili neovereni, a naš zakon i ustav o lokalnoj samoupravi, statut Grada Užica i Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi preciziraju overene potpise kada su ti inistituti u pitanju. Peticija jeste legalan način i svako da ima pravo da uputi peticiju državnom organu, ali to ne znači da je to preduslov za održavanje nekog referenduma ili bilo čega drugog. U Zakonima o referendumu i narodnoj inicijativi jasno je propisano u kojim situacijama, na koje teme, na kojoj teritorijji i na koji način se može sprovesti referendum uz koji broj potpisa, naveo je Mitrović.

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
93 %
0.2kmh
100 %
Čet
18 °
Pet
16 °
Sub
21 °
Ned
22 °
Pon
22 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime