Elementarna nepogoda na osnovu odluke Vlade Republike Srbije proglašena je na delu teritorije grada Užica u pet mesnih zajednica Karan, Ribaševina, Lunovo Selo, Trnava i Gostinica u kojima je proglašena vanredna situacija zbog nepogoda izvanih obilnim padavinama. Trenutno se šteta na osnovu Informacija o posledicama elementarnih nepogoda na tertitoriji grada Užica u maju i junu 2023. godine koje je stručno obradio Štab za vanredne situacije i koje je deo dopune dnevnog reda 27. sednice Skupštine grada, procenjuje na oko 350 miliona dinara, od čega je šteta na vodotokovima i saobraćajnicama i mostovima procenjena na oko 146 miliona dinara, a oko 200 miliona dinara je šteta na poljoprivredi.
Blagojević: Prijavljeno oko 1.600 poplavljenih objekata u Srbiji, isplata pomoći sredinom jula
Kako se navodi u tekstu Informacije o posledicama elementarnih nepogoda na tertitoriji grada Užica u maju i junu 2023. godine od 26. maja do 20. juna u devet navrata je došlo do jakih olujnih epogoda praćenih gradom i olujnim vetrom sa jednovremenim padavina intenziteta više od 20 litara po satu.
Na području mesnih zajednica Karan, Ribaševina, Lunovo Selo, Trnava i Gostinica (Lužnička dolina) 26. maja je od 12,05 do 12,50 časova došlo do jakog nevremena praćenog gradom i obilim padavinama. Sve vreme je dejstvovala protivgradna odbrana, ispaljeno je 225 raketa i izntenzitet grada je umanjen pri čemu nije došlo do štete na objektima, ali je dugo trajanje grada izazvalo posledice po poljoprivredne kulture.
–U tom periodu zabaležene su do tad najveće jednovremene padavine koje su iznosile 56l po metru kvadratnom za 45 minuta, odnosno preko 70 litara za period od 12 časova. To je dovelo do naglog formiranja razornog bujičnog talasa u toku padavina, ne samo u vodotokovima već i na kosinama. Reka Lužnica je za dva sata dostigla do sada nezabeležen vodostaj od 292 centimetara (redovan vodostaj je 25 cm), navodi se u Informacije o posledicama elementarnih nepogoda.
Gradonačelnica Užica je tog 26. maja u 13, 30 časova proglasila vanrednu situaciju u Lužničkoj dolini.
Zahvaljujući sistemu za ranu najavu bujičnog talasa koji je uz pomoć Kancelarije Vlade Republike Srbije instaliran u Užicu još u toku trajanja nevremena u 13 časova na ugroženo područje raspoređene su snage MUP SVS i neophodna mehanizacija grada Užica, Putevi Užice, a u pripravnosti je bila i mehanizacija JVP Srbijavode čiji je predstavnik rukovodio odbranom od bujica.
–Obilne padavine su se na istom području ponovile 30. maja i to je dovelo do porasta reke Lužnice, a zatim je izazvalo i urušavanje obala, zapušavanje i promenu njenog toka u reonu mosta u Lunovom selu, a na lokalnim vodotokovima korita su zapušena pa su vodotokovi tekli po obradivom zemljištu i saobraćajnicama, saopštio je Štab za vanredne situacije.
Tog 30. maja navreme je pogodilo i MZ Volujac i Stapari gde su izazvana značajna oštećenja na saobraćajnicama. Područje Ravni i Nikojevića je 11. Juna zahvatilo olujno nevreme sa jakim padavinama koje su dovele do većih oštećenja na saobraćajnicama i vodotokovima.
Dužina saobraćajnica na kojima je došlo do oštećenja većeg od velikog obima na ugroženom području iznosi oko 28 kilometara. Osim toga potrebno je čišćenje i manje intervencije na gotovo svim saobraćajnicama i ti radovi se mogu izveti u okviru rednovnog održavanja puteva. Na osnovu informacija Štaba za vanredne situcija 73 putna pravca su oštećena, kao i tri mosta, a most kod Karanske crkve i most za Aleksiće su privremeni sanirani da bi se mogao odvijati soabraćaj. Od toga su sanirana 22, a na 25 putnih pravaca su radovi u toku.
Nevreme je izazvalo i veliki štetu na poljoprivrednim kulturama na području Lužničke doline. Najveću štetu od grada i padavina pretrpela je Trnava, gde je stepen oštećenja poljoprivrednih kultura od 40 do 100 posto.
–Prema preliminarnoj proceni štetu je pretrpelo oko 1000 gazdinstava, na površini od oko 4000 hektara obradivog zemljišta. Šteta je naneta na malinama, šljivama, kupinama, jagodama, borovnicama, zasnovanim i priorodnim livadama, pšenici, kukuruzu, ječmu, ovasu, tritikali, plastenicima i povrtarskim kulturama. Uzimajući u obzir da se samo deo kultura može oporaviti na osnovu okvirne procene stručnih službi izgubljeni prinos na poljoprivredi se procenjuje na oko 200 miliona dinara, navodi Štab za vanredne situacije.
Takođe je evidentirana šteta na 11 stambenih objekata usled prodora vode.
Grad Užice je Vladi i nadležnim ministarstvima dostavio podatke o evidentiranoj šteti na putnoj infrastrukturi, vodotokovima, poljoprivredi kao i podaci o drugim štetama.
U narednom periodu očekuje se donošenje državnih programa kojima će se definisati uslovi, obim i način dodele državne pomoći zbog štete od elementarne nepogode. Kako su zaključili iz Štaba za vanredne situacije u narednom periodu preduzeće se aktivnosti od strane gradskih uprava i drugih organa grada koje su usmerene na prijavljivanje štete i vođenje postupka u skladu sa Zakonom o obnovi elementarne i druge nepogode.
Lužnička dolina
Područje Lužničke doline gde je proglašena vanredna situacija obuhvata pet mesnih zajednica i 10 naseljenh mesta. Na tom području živi 3491 stanovnik, a osnovna aktivnost stanovništva je poljoprivreda. Prema poslednjem popisu registrovano je 1.337 poljoprivrednih gazdinstava. Područje je u slivu reke Lužnice (17,3 kilometra) koja ima 27 pritoka, ukupna dužina odotoka je 96 kilometara.