Nasilje nad mladima na internetu se može umanjiti i pobediti kroz prevenciju, ranu detekciju i pravovremenu intervenciju, a uslov za to je svest o zamkama komunikacije na mrežama, poručeno je sa radionice “Sigurna na mreži” u užičkoj Gimnaziji na kojoj su učenici saznali kako da odgovore na govor mržnje, pretnje i mizoginiju na socijalnim mrežama.
Više od 80 odsto mladih ima naloge na društvenim mrežama među kojima je najpopularnija Fejsbuk dok je na poslednjem mestu Tik Tok koji koristi najmlađa populacija.
Svaki peti mladi je doživeo neko nasilje na internetu kao što je skoro svaka peta žena doživela nasilje. Mi pokušavamo da podignemo svest i da ukažemo koliko je i za devojke i za momke važna bezbednost koja je svuda primenljiva, a najneobjašnjenija, rekla je ekspertkinja za rod i bezbednost Svetlana Janković.
Cilj projekta je da upozna korisnike i širu javnost sa problemima i izazovima komunikacije na socijalnim mrežama sa kojima se suočavaju mladi, naročito devojke i devojčice i da ponudi odgovore i rešenja koja nudi i zakonski okvir i praksa postojećih institucija.
Sve mlađa populacija (deca) se uključuje na društvene mreže nesvesna svih mana i izazova i oni su sve aktivniji na šta nam psiholozi sugerišu da obratimo pažnju. Prema istraživanjima, jedan deo mladih provodi 12 sati dnevno na društvenim mrežama, a neki od pola sata do sat vremena koliko traje kratka komunikacija, rekla je Nataša Milojević iz Fonda socijalne i demokratske inicijative.
Strategija za rodnu ravnopravnost za period od 2021. do 2030. godine (Vlada Republike Srbije) za jedan od glavnih ciljeva postavlja prevazilaženje rodnog jaza i ostvarivanja rodne ravnopravnosti; i ističe da svi, devojke i žene, ali i muškarci, treba da budu zaštićeni od svih oblika zlostavljanja i nasilja, a naročito na društvenim mrežama.
Radionica je deo projekta koji realizuje FOSDI , uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa Užičkom gimnazijom