Danas se širom sveta se obeležava Svetski dan radija koji je proglasio UNESCO, u znak sećanja na 1946. godinu, kada je prvi put emitovan program Radija UN.
Pod sloganom Vek informisanja, zabave i obrazovanja, ovogodišnji Svetski dan radija u fokus stavlja snage i prednosti medija koji ne gubi relevantnost ni u digitalnom dobu,
Radio koji se tokom godina menjao i prilagođavao i dalje je medij koji dopire do najšireg dela stanovništva i doprinosi obrazovanju, kulturi, dijalogu, ujedno pomomaže ljudima u najrazličitijim životnim situacijama.
Zvanična istorija novinarstva beleži 31. avgust 1920. kao datum zvaničnog rađanja radija kao medija. Tog dana u Pitsburgu je zvaničko počela sa radom radio stanica KDKA koja je imala potpun radio program prilagođen modernom vremenu i publici. Dve godine kasnije, 1922. godine u Londonu će se oglasiti BBC kao prva britanska radio stanica sa potpunim programom. Potom će veliki gradovi širom Evrope dobiti svoje radio stanice a među njima prvi radio Zagreb koji počinje emitovanje programa 15. 05. 1926. godine iz zgrade na Markovom trgu. Radio Ljubljana počinje sa radom 28. 10. 1928. godine. Sledeći je zvanično počeo sa emitovanjem potpunog radio programa Radio Beograd 24. marta 1929. sa predajnikom talasne dužine 455 metara i snage 2,5 kW koji su prenosili program vesti. Beograd je imao i 1924. godine aktivnu radio stanicu koja je funkcionisala nepune dve godine.
Prva emisiona stanica na Balkanu emitovala je radio program na srpskom jeziku iz Beograda. Emisona stanica Beograd / Rakovica radila je nepunih dve godine (1924/26) a svojim radom stvorila je tehničke i programske osnove iz kojih ce nastati Radio Beograd (1929).
Svetski dan radija je Unesko utvrdio 2011. godine i to baš zato što je 13. februara 1946. godine prvi put emitovan program Radija UN.