Deo najstarijeg sačuvanog segmenta foto arhive Tanjug-a, Telegrafske agencije Nove Jugoslavije, predstavljen je u Narodnom muzeju Užice.
Na 1 700 dokumentarnih fotografija foto-reportera Petra Obradovića, Branka Savića i Isaka Koena iz 1944. i 1945. godine – prikazi završnice Drugog svetskog rata, prvih dana oslobođenja od četvorogodišnje okupacije i početka novog života Jugoslavije kao republike, socijalističke federacije.
- Izložba oslikava duh borbe za slobodu i istinu, napomenula je Neda Knežević, direktorka Muzeja Jugoslavije.
Oko 25 000 snimaka, koje su zabeležili foto-reporteri državne telegrafske i novinske agencije Tanjug u periodu od 1944. do 1947. godine, otkriveno je uvidom u više od 900 rolnica crno –belih negativa lajka formata, pronađenih u dve arhivske kutije pre oko deset godina u fondu Muzeja Jugoslavije.
- Od tada su predmet stručne obrade i digitalizacije, ukazao je istoričar Radovan Cukić, jedan od autora izložbe TANjUG javlja: Rat je završen.
Oko 2 600 fotografija iz foto arhive državne telegrafske i novinske agencije Nove Jugoslavije, premijerno su izložene 2020. godine u zgradi Muzeja 25. maj u Beogradu, u okviru izložbe Muzeja Jugoslavije TANjUG javlja: Rat je završen i povodom obeležavanja 75 godina od završetka Drugog svetskog rata i pobede nad fašizmom.
Podsetivši da Muzej Jugoslavije baštini i predstavlja kulturno – istorijsko nasleđe Jugoslavije, Slavica Stefanović, direktorka Narodnog muzeja Užice, istakla je da je Muzej Jugoslavije jedan od najposećenijih i najatraktivnijih muzeja u regionu.
Prema navodima Radovana Cukića, Užice je mesto prvog gostovanja izložbe predstavljene u Beogradu.
- Kao i Muzej Jugoslavije, smatramo da Narodni muzej Užice baštini antifašističku tradiciju, a Užice je bilo i značajan centar otpora fašizmu u toku Drugog svetskog rata, osvrnuo se Cukić podsetivši i na oslobođenu teritoriju Užičku republiku.
Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, istakla je da su građani Užica u prilici da pogledaju izložbu izuzetne umetničke, edukativne i istorijske vrednosti iz vremena značajnih promena za državu i celokupno društvo.
- Ovakvi susreti i postavke potvrđuju ono najvažnije – da se umetnost suočava i trpi različite promene i da je sklona prilagođavanju i napretku. Bilo da su potresne ili veoma srećne epohe, umetnost ima za cilj da nas svojom svetlošću obasja, približi, pomiri i unapredi, navela je gradonačelnica Užica otvarajući izložbu u Narodnom muzeju.
Prema navodima direktorke Muzeja Jugoslavije, ova izložba predstavlja vid mosta i važnosti saradnje među muzejima.
- Saradnjom unapređujemo programe i prakse, dodala je Knežević zahvalivši i učenicima Umetničke škole Užice jer su pomogli postavku fotografija u užičkom Narodnom muzeju.
U manjem obimu, izložba TANjUG javlja: Rat je završen biće predstavljena za oko mesec dana u Kulturnom centru Republike Srbije u Pekingu.