- REKLAMA -
-3.6 C
Užice
Početna Slobodno vreme Kultura Tragovi Rimljana u gradu na Đetinji

Tragovi Rimljana u gradu na Đetinji

- REKLAMA -

U nekadašnjem trezoru bivše Narodne banke Kraljevine Jugoslavije u Užicu nalazi se i Lapidarijum antičkih spomenika, a eksponati su iz druge polovine II do prve polovine IV veka, piše RINA.

Cipusi, monolitni nadgrobni spomenici, pronađeni su u širem regionu Užica i bogato su ukrašeni biljnom ornamentikom (vinova loza) i ljudskim glavama, od kojih neke predstavljaju lokalna božanstva.

Osvajačka vojska za sobom je ostavljala žrtvene spomenike posvećene božanstvima. Žrtvenici iz Užica i Radoinje, kod Nove Varoši, posvećeni su bogu Jupiteru, a žrtvenici iz Ježevice, kod Požege, i Bioske kod Užica, bogu Mitri. Lavovi nisu bili dekorativnog karaktera već su takođe imali veliki religiozni značaj, podizani pri hramovima, rekla je arheolog Narodnog muzeja Užice Marina Kotarac za RINU.

Foto: RINA

Rimljani su ostavljali svoje tragove koji su i danas vidljivi golim okom na ovim eksponatima.

Spomenike su izrađivali u kamenu krečnjaku i sa velikom preciznošću klesali ljudske figure. Posebno reprezentativna jeste nadgrobna stela pronađena u selu Tubići kod Kosjerića na kojoj su isklesani muškarac i žena. U selu Bioska nadomak Užica verovatno je postojao rimski hram jer su pronađeni stubovi koji se vezuju samo za takve sakralne objekte. Stubovi koji su pronađeni u Biosci, takođe su jako reprezentativni i jedan se nalazi ispred ulaza u Lapidarijum, dodaje Kotarac.

Prema zapisima čuvenog Feliksa Kanica u centru grada pronađen je jedan rimski sarkofag, dok je prema informacijama istog istraživača kod Uremovačkog potoka, nađen depo od 2.000 komada rimskog srebrnog novca iz carskog doba. Kanic je pomenuo i selo Karan kao jedno od najzinimljivijih rimskih naselja na teritoriji Užica.

- Advertisement -
IZVORRina
- REKLAMA -
Užice
overcast clouds
-3.6 ° C
-3.6 °
-3.6 °
96 %
1.9kmh
100 %
Sub
2 °
Ned
3 °
Pon
6 °
Uto
7 °
Sre
3 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime