Širom sveta 8. septembra obeležava se Međunarodni dan pismenosti. Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) proglasila je 8. septembar za Međunarodni dan pismenosti 1967. godine, da bi se svake godine, bar na taj dan, istakla važnost čitanja i pismenosti, kako u životu pojedinca, tako i društva u celini. Opštom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. godine priznato je pravo na obrazovanje, a time i pravo na pismenost.
Godine 1979, samo 68% svetske populacije znalo je da čita i piše. U 2020. ovaj broj je porastao na 86,7%. Uprkos ovom napretku, 771 milion mladih i odraslih širom sveta još uvek ne poseduje osnovne veštine pismenosti – od kojih su 60% devojčice i žene. Kovid-19 pogoršao je ovaj problem.
Međunarodni dan pismenosti 2022. godine obeležava se se pod sloganom „Transformisanje prostora za učenje pismenosti“. Potrebno je transformisati prostore za učenje koji mnogima nisu na raspolaganju i tako obezbediti kvalitetno, pravično i inkluzivno obrazovanje za sve. Zatvaranje škola i prekidi uzrokovani pandemijom virusa korona verovatno su doveli do gubitka učenja i napuštanja školovanja. Svedoci smo da se poslednjih godina učenje pismenosti dešava izvan tradicionalnih prostora kao što su škola i učionica. Transformisanje prostora za učenje pismenosti: Iskoristite, prilagodite i transformišite – moto i poruka za 2022. godinu – što je postavljanje terena za doživotno učenje.
Bibliotekari OŠ „Dušan Jerković“ iz Užica trude se da kroz svoje aktivnosti i projekte rade na poboljšanju svih vrsta pismenosti, da podstaknu razmišljanje na ovu temu i da ukažu učenicima koliko treba da se obrazuju. Pismenost je pravo, a ne privilegija. Kao i prethodnih godina bibliotekarke Mirjana Radovanović Pejović i Ana Duković pripremile su izložbu i održale niz predavanja na ovogodišnju temu.
UNESKO u svom dokumentu posvećenom pismenostima 21. veka, još 2007. godine, naglašava njihovu nužnost za pojedinca i društvo u digitalnom okruženju i naziva ih pismenostima opstanka. Profesor F. V. Horton , autor teksta, razlikuje sledeće neophodne pismenosti:
– Osnovna, čitalačka pismenost,
– Matematička pismenost,
– Medijska pismenost
– Obrazovanje na daljinu i e-učenje
– Kulturalna pismenost
– Informaciona pismenost.
Mirjana R. Pejović, Ana Duković