Dobitnici velikih zlatnih medalja Međunarodnog festivala prirode i kulturnog nasleđa Žestival u Užicu su Goran Jaraković iz Bioske i Milan Plazinić iz Čačka. Više od 70 proizvođača voćnih rakija iz Srbije, Crne Gore i Republike Srpske takmičilo se za najbolju ocenu boje mirisa, ukusa, bstrine i godine starosti.
Jaraković je pobedio u kategoriji poljoprivrednog gazdinstva za rakiju od šljive trnovače. Naglašava da je ta sorta dugo bila zapostavljena u užičkom kraju koje su se odrekle mnoge destilerije, ali on nije odustao od nje.
Sad je vraćamo na velika vrata i na zasluženo mesto. Ko god ima trnovaču nek je čuva jer vredi dukata. Mi mnogo ulažemo u znanje i tehnologiju. Na prvom mestu dobra rakija zahteva dobro voće, a zatim da poznajete procese fermentacije i destilacije, kao i proeces starenja rakija. Mislim da sam sve to objedinio i to je rezultiralo ovom nagradom. Pobedila je rakija koja je stajala tri godine u buretu. Iako to nije neka starost ona ima veliki potencijal, kaže Jaraković kome je ovo 30. zlatna medalja.
On veruje da će posle ove nagrade motivisati i druge da se bave proizvodnjom rakije jer se sve više mladih ljudi bavi ovimi zanatom. U porodici Jaraković proizvodnja rakije je tradicija već sedam kolena čije domaćinstvo se pojavljuje i u spisima Jovana Cvijića.
Plazinićeve šljivovice osvojile su prvo i drugo mesto u kategoriji destilerija. On se bavi proizvodnjom rakije već trideset godina, a svake godine na Žestivalu učestvuje sa drugom vrstom rakije.
Šljivovice koje sam ove godine doneo na takmičenje su od autohtonih sorti šljiva karakterističnih za čačanski kraj kao što su požegača koja je najkvalitetnija za proizvodnju, dragačica i crvena ranka. To su tri sorte koje daju najkavlitetnije destilate i rakije, kaže Plazinić i dodaje da godišnje prozvede i do 18 000 litara ovog žestokog pića.
Šampioni u kategoriji preduzetnika i preuzeća su u grupi šljiva Voćne rakije Plazinić iz Čačka, među dunjama i kajsijama Tim iz Bajine Bašte, u kruškama Destilerija Hubert 1924 iz Banatskog Velikog Sela, u grupi lozovače Pure Fruit iz Beograda, a najbolji u specijalnim rakijama je Stara Zlatiborka plus iz Užica.
Predsednik organizacionog odbora Žestivala Branislav Mitrović podsetio je na važnost istorijskog događaja s kraja 19. veka koji ga je inspirisao da pokrene ovaj festival međunarodnog karaktera.
Našao sam podatak da je Toma Naumović 1892. godine u Briselu pobedio sa užičkom klekovačom. Za mene je to bio jako bitan podatak koji ne govori samo da je rakija iz našeg kraja pobedila belosvetske žestoke napitke, već i paradigma hrabrosti tog čoveka da se na tom svetskom tržištu pojavi. Mi smo 2006. godine na Rakijskoj pijaci napravili prvi Festival voćnih rakija od kada tragamo za najboljim konceptom, podsetio je Mitrović.
Podsetimo, planirano je da finalni dan Žestivala bude 29. avgusta, ali zbog povećanog broja obolelih od korona virusa Savet je odlučio da se dodela nagrada odloži.
Mitrović je u avgustu, povodom otvaranja, naglasio da je festival ove godine doživeo koncepcijski iskorak “sa posebnim akcentom na kulturno nasleđe i promociju autentičnih i tradicionalnih proizvoda iz užičkog kraja”. Međi njima su, pored voćnih rakija, džemovi, narodne nošnje i suveniri.