Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka kulture Maja Gojković i gradonačelnik Čačka Milun Todorović predstavili su program grada Čačka – prve prestonice kulture Srbije, kao i glavne infrastrukturne projekte na lokalu za 2023. godinu.
Gojković je ukazala na značaj ovog događaja ne samo za Čačak i ceo Moravički okrug, već i za brojne umetnike i sve one koji rade u kulturi, i objasnila da je program sastavljen od četiri umetničke celine – „Na slobodi“, „Na raskršću“, „Na kaldrmi“ i „Na Moravi“.
Titula prve nacionalne prestonice kulture istovremeno je priznanje koje podstiče i jedinstvena prilika za Čačak da entuzijazmom, vizijom i ozbiljnim ulaganjima napravi suštinski iskorak i bude prepoznat kao nacionalni centar razvoja kulture, navela je ona.
Potpredsednica Vlade je napomenula da su Ministarstvo kulture i Grad Čačak, sa svojim timovima, u protekloj godini posvećeno radili na pripremi čitavog projekta kako bi stvorili preduslove da prva prestonica kulture naše države postane vidljiva i prepoznatljiva na kulturnoj mapi Srbije i Evrope.
Prema njenim rečima, najbolji primer za to je činjenica da je Čačak razvio više od 60 novih umetničkih programa pod temom „Čačanska rodna“, koja odslikava lokalnu specifičnost ovog kraja.
Sam naziv projekta, kako je objasnila, upućuje na rakiju šljivovicu, koja je nedavno na zasedanju Uneska u Maroku upisana na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Ona je dodala da će Čačak, simbolično, tu značajnu titulu poneti upravo u godini kada se obeležava 150 godina od rođenja velike srpske slikarke Nadežde Petrović i 60 godina postojanja manifestacije „Disovo proleće“.
Gojković je ukazala i na važnost projekta „Prestonica kulture Srbije“, budući da će, osim umetničkog, uticati i na infrastrukturni i urbani razvoj grada, kao i na jačanje kapaciteta lokalne kulturne scene.
Otvaranje Muzeja košarke, obnova Virerove kuće, kao i uređenje arheoloških nalazišta i bolje povezivanje ustanova kulture u jedinstvenu kulturno-muzejsku četvrt, samo su neki od projekata koji će umnogome promeniti sliku grada i stvoriti dobre uslove za njegov dalji kulturni razvoj, naglasila je ministarka.
Takođe, kako je dodala, posebno je značajno to što je čitav projekat, sa svim programskim celinama, zamišljen tako da doprinese razvoju mladih umetnika i poslenika kulture, kao i unapređenju sveukupnog kulturnog života, koji će podstaći i turistički i ukupni ekonomski razvoj tog kraja.
Gojković je podsetila na to da su u 2022. godini izvršena i brojna istraživanja, prikupljeni podaci i uključena celokupna kulturna scena na izradi prve strategije razvoja kulture grada Čačka 2023–2027, u okviru koje je integrisan projekat „Prestonice kulture Srbije“, a sve u saradnji sa Zavodom za proučavanje kulturnog razvitka.
Ona je napomenula da je izbor prestonice kulture sproveden u godini kada je Novi Sad poneo titulu Evropske prestonice kulture, a čitav projekat je inspirisan tom prestižnom evropskom manifestacijom.
Potpredsednica Vlade je izrazila uverenje da će grad privući publiku iz čitave države, imajući u vidu program koji je veoma bogat i sadržajan i da će uključiti veliki broj umetnika, ustanova kulture i nezavisne kulturne scene.
Prema njenim rečima, resorno ministarstvo je snažno opredeljeno za decentralizaciju kulturnog života naše države, te je projekat „Prestonica kulture Srbije“ zaista jedinstvena prilika da, uz pomoć Vlade, ulaganjem u infrastrukturu i dobre programe, lokalne zajednice podignu kvalitet sveukupnog života u njima.
Danas je to Čačak, 2024. godine to će biti Užice, a naš cilj je da kroz ovaj projekat lokalne sredine dobiju novu energiju koja će kulturu i umetnost staviti u centar interesovanja, poručila je Gojković.
Todorović je podvukao da će se i u narednoj godini nastaviti infrastrukturno opremanje svih lokaliteta, pri čemu će grad dobiti dva nova muzeja, etnografsku postavku, ali i Muzej košarke, jedinstven u Evropi.