- REKLAMA -
2.4 C
Užice
Početna Srbija i region Društvo U kolu više od veka(AUDIO)

U kolu više od veka(AUDIO)

- REKLAMA -

Više od stotinu godina postojanja Kola srpskih sestara Užice je obeleženo izložbom i svečanom akademijom 102 godine u Kolu u Kulturnom centru Zlatibor 15. oktobra, u prisustvu predstavnica oko 37 Kola srpskih sestara Srbije, regiona i dijaspore.

Posle Kragujevca, Niša i Podgorice, užičko Kolo je domaćin Sabora Kola srpskih sestara Srbije, regiona i dijaspore. Tokom četvrtog po redu Sabora, održanog za vikend na Zlatiboru, članice ženskog udruženja su razgovarale o daljim zajedničkim humanim i kulturno – prosvetiteljskim aktivnostima na dobrobit naroda.

Spomen soba nastradalima u Skelanima među planovima Kola srpskih sestara

Saborom će narednih godinu dana predsedavati Slobodanka Mira Stanković Ćirković, predsednica Kola srpskih sestara Užice od 2000. godine.

Užičko Kolo srpskih sestara danas ima 30 aktivnih članica među kojima su novinarke, profesorke, inženjerke, ekonomistkinje, slikarke, pesnikinje.

–    Prihvatajući put koji su zacrtale čestite i često vrlo hrabre prethodnice, sve članice do danas rade na istim moralnim principima. Za svoje zalaganje i  rad ne očekujemo nadoknadu, radimo dobrovoljno, volonterski i učestvujemo u donacijama i sopstvenim sredstvima. Najveća nagrada je osećanje zadovoljstva što smo pomogle ljudima u nevolji, a pomažemo svima, bez obzira na versku ili nacionalnu pripadnost i politička ubeđenja, navele su članice Kola srpskih sestara Užice podsetivši da udruženje od 2007.  godine dobija dotacije iz gradskog budžeta koje koriste za akcije pomoći sugrađanima i režijske troškove.

Napominjući da je Kolo srpskih sestara Užice jedna od malobrojnih organizacija koja iza sebe ima vek postojanja, gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević je istakla značajnim što to udruženje aktivno deluje, kako je dodala, naročito ako se zna da su malobrojne organizacije odolele uticaju istorijskih, političkih i društvenih događaja i uprkos brojnim izazovima nastavljale svoj rad.

  • U miru su kulturni prosvetitelji, u ratnim uslovima bolničarke. (…) Vaša misija nama daje dodatnu snagu i motivaciju u nastojanju da sačuvamo naše gradove i našu zemlju, da budemo podrška jedni drugima i u dobrim i u teškim vremenima jer jedino tako možemo generacijama koje dolaze u nasleđe dati pravi putokaz, a to je putokaz dobrote, humanosti i najviših vrednosti koje jedno društvo zaslužuje, poručila je gradonačelnica Užica na svečanoj akademiji užičkog Kola srpskih sestara na najposećenijoj planini Srbije.

Miloje Rajović, zamenik predsednika opštine Čajetina, poželeo je da se tradicija i misija dobročinstva tog udruženja nastavi i prenosi na generacije koje dolaze.

  • Nateža je u Srbiji postojanost. Kao i vi, i mi smo se potrudili da pomognemo srpska sela, da očuvamo sve škole, da izgradimo nove vrtiće. Izgradili smo nov vrtić i na Zlatiboru i u Čajetini i u svim zlatiborskim selima jer bez jakih sela, nema ni jake Srbije, rekao je.

Čovek vredi onoliko koliko da drugome, poručila je Senka Durutović iz Nikšića, predsedavajuća 3. Sabora Kola srpskih sestara. Uručila je ikonu Svetog Vasilija Stanku Stankoviću Ćirkoviću, kako je napomenula, dobrotvoru Kola srpskih sestara cele Srbije i čoveka koji je mngo utkao za srpski narod.

  • Na putu dobrote smo i u misiji dobrote. Ovo što se širimo i saborujemo je plemenito i učiniće da ubuduće bude još više Kola i prijatelja koji pomažu Kolo, rekao je Stanko Stanković Ćirković.

Podsetivši da Sabor okuplja 67 odbora Kola srpskih sestara Srbije, regiona i dijaspore, Slobodanka Mira Stanković Ćirković, predsednica užičkog Kola i predsedavajuća Saborom Kola srpskih sestara u narednih godinu dana, istakla je značajnim što se osam novih pridružilo Kolu tokom skupa na Zlatiboru.

Dobitnica je nagrade Humanista godine u organizaciji Užičke nedelje, Plakete grada Užica za rezultate ostvarene u dužem vremenskom periodu, Povelje Kapetan Miša Anastasijević za Zlatiborski okrug za dobročinstvo i humanost.

Ona je za jubilej užičkog odbora priredila monografiju Kolo srpskih sestara Užice, Misija dobrote(1921 -2022) kao podsetnik na vek dobročinstva, ličnih odricanja, davanja i ljubavi.

  • Monografija se ne tiče samo užičkog Kola. Jedno Kolo ne može mnogo toga da učini i ne čini samo. Tako da monografija sadrži segmente rada i drugih kola i obuhvatila je hronološki sve što je povuklo humanitarni rad i uslove koji diktiraju ponovno obnavljanje i osnivanje kola, ukazala je Mira Stanković Ćirković.

U kolu dobrote(AUDIO)


Užičko kolo više od 102 godine

Dr Stevan Ignjić u knjizi Užice sa starih razglednica zapisao je da je Pododbor Kola srpskih sestara u Užicu osnovan ubrzo nakon osnivanja udruženja u Beogradu 1903. godine, međutim, za početak rada je uzeta 1921. godina, kako je zabeleženo u godišnjem časopisu Kola, kalendara Vardar.

Pododbor u Užicu je delio misiju dobrovoljnog i humanog ženskog društva osnovanog u Beogradu u godini Majskog prevrata. Težile su da menjaju građansku svest i podstiču žene da se školuju i obuče za razna zanimanja i da zahtevaju jednaka prava sa muškarcima.

Članice tog društva su se istakle i kao dobrovoljne bolničarke i fokusirale na patriotski program u godinama Prve balkanske krize, dva Balkanska i Velikog rata. Kako su navele, pomagale su zemlji oronuloj od sukoba, izbeglicama i srpskom narodu izvan Srbije koji se još uvek borio za oslobođenje od turske i austrougarske vlasti.

Početkom 20. veka u užičkom Kolu su se okupljale uglavnom pismene žene iz uglednih užičkih porodica, domaćice i majke, supruge profesora, oficira, lekara, sveštenika, trgovaca, zanatlija, kako su napomenule članice, one koje su autoritetom i materijalno mogle da pomognu u zbrinjavanju ranjenih i obolelih u Velikom ratu i siročadi, čiji su roditelji dali život za Srbiju.

Jedna od osnivačica Kola u Užicu Julijana Juca Đoković, učiteljica iz Užica, lečila je u valjevskoj bolnici ranjenike zajedno sa slikarkom Nadeždom Petrović.

  • Članice su se ubrzo dokazale i za svoju plemenitost i humanost  ponele su najviša odlikovanja i povelje Kneginje Natalije i Crvenog krsta. Sećamo se predsednice Milice Ljubisavljević, Milice Trninić, Cvete Popović, Stane Popović, Anke Jovanović, Vojislave Gmizović i Krune Vilotijević koje su dobile povelje Odbora 1928. i 1931, Višnje Prljević i drugih. Julijanu Jucu Đoković je Kralj Petar I odlikovao Krstom milosrđa, a ponela je i orden Kosovka devojka, čulo se na svečanoj akademiji.

Kosovka devojka, slikara Uroša Predića, urađena po narudžbini Kola srpskih sestara

List Vardar i kalendar Narodna odbrana su izveštavali o podvizima tadašnjih članica užičkog Kola srpskih sestara, o ćilimarskoj radionici koju su članice Kola osnovale 1925. godine, o inicijativi osnivanja prvog užičkog obdaništa, o školovanju mladih, njihovoj organizaciji tečajeva za opismenjavanje, iz higijene, predavanja o pravilnoj ishrani, programa sa pevanjem uz gusle, sviranjem na klaviru, baletskim igrama.

  • Sestre su imale stalne napore da pomognu nevoljnike, stare, bolesne i nemoćne, da im sašiju odeću i skuvaju obrok, da prikupe sredstva organizujući priredbe sa dobrovoljnim prilozima, kostimirane i zabave sa lutrijom, da siromašnim seoskim domaćinstvima besplatno nabave sadnice, da se odazovu na svaki apel za pomoć. U kući koju je Kolu zaveštala Anka Jovanović otvoren je internat za četiri siromašna učenika srednjih škola, podsetile su članice užičkog odbora.

Arhiva Kola je uništena 1941. godine sa dolaskom nemačkih okupacionih trupa.

  • Kolo srpskih sestara nakon rata bilo je zabranjeno kao i ostala predratna udruženja pod izgovorom da su to elementi buržoaskog društva, čulo se na svečanoj akademiji uz podsećanje da je Užičko kolo obnovljeno 1992. godine, te da slave praznik Malu Gospojinu, odnosno pohvalu roda ženskog, kako je u Ohridskom prologu napisao vladika Nikolaj.

Društvo je nastavilo do danas da čuva kulturno nasleđe, ali i da pomaže ugrožene. Izlagale su ručne radove i prodavale ih u humanitarne svrhe, pre svega za pomoć ljudima na Kosovu i Metohiji.

  • Sarađujući upravo sa užičkim Kolom, svetski poznata humanitarna organizacija HELP 2000. godine dolazi na prostore Srbije. Pomoć su dobili ne samo izbeglice i raseljeni već i penzioneri i socijalno ugrožena deca. Nakon Užica, mreža pomoći raširena je na region Kragujevca, Zaječara i Kruševca, tako da je ukupno podeljeno 4.500 tona hrane, podsetili su iz Kola srpskih sestara Užice dodavši da su pomagali lečenje dece na molbe roditelja, ali i one koje su ostajali bez domova i imanja zbog iznenadnih poplava i elementarnih nepogoda.

  • Velika darivanja organizujemo povodom vaskršnjih praznika, a jedna od uspešnih i za grad atraktivnih akcija, bila je pomoć porodici sa Ljubanja, u okviru koje je priređena i košarkaška utakmica Sloboda-Panatenaikos. Prikupljeno je preko 900.000 dinara, kuća im je prepokrivena, ugrađena stolarija, opremljena pokućstvom, a troje dece dobilo je veliku životnu lekciju o dobroti, čulo se na svečanoj akademiji 102 godine u Kolu.

Ukazavši i na kulturno – prosvetiteljski rad Kola srpskih sestara, članice užičkog odbora podsetile su i da su sestre organizovale letnju školu narodne umetnosti Plava ptica za decu osnovnih škola, te da godinama uoči Materica raspisuju literarne i likovne konkurs populrane među srednjoškolcima, da povezuju mlade sa osobama sa invaliditetom slaveći praznik Uskrs.

  • Nemački jezik se posredstvom Ministarstva inostranih poslova Nemačke uči u Osnovnoj školi Kralj Petar II od 2012. zahvaljujući njenom bivšem učeniku Stanku Stankoviću Ćirkoviću, sinu naše predsednice, koji je posredstvom Kola srpskih sestara inicijator projekta. On je višegodišnji donator nemačko-srpskih rečnika i novčanih nagrada od 50 evra svim najuspešnijim učenicima za savladavanje školskog programa iz nemačkog jezika. Cilj je da se na ovaj način motivišu mladi ljudi da prošire znanja, upoznaju jezik, pismo i kulturu jednog naroda i samim tim ulože u lično obrazovanje. Danas se nemački jezik uči, a učenici nagrađuju i u OŠ Slobodan Sekulić i Užičkoj gimnaziji, napomenule su voditeljke programa, članice užičkog mesnog odbora Kola srpskih sestara.

Predsednica Kola srpskih sestara Užice je istakla da je važno što deluju kulturno – prosvetiteljski među mladima, učenicima osnovnih i srednjih škola.

  • Želimo da im damo pečat nekom građanskom življenju, da deca budu uključena u dešavanja jer ako isključite decu iz zbivanja, oni će ostati osiromašeni. Kažu da što pre dete čovekom smatraš, pre će čovek i postati, istakla je predsednica užičkog odbora Kola i predsedavajuća Saborom.

Sveštenik Dejan Vojisavljević, starešina Crkve Preobraženja Gospodnje na Zlatiboru, blagoslovio je skup u ime episkopa žičkog Gospodina Justina.

  • Na svetoj liturgiji koja je služena jutros u našim hramovima smo čuli Hristove reči koje kažu: Ako činite dobro onima koji vama čine dobra, kakva vam je hvala, i ako dajete onima od kojih se nadate da ćete dobiti, kakva vam je hvala, nego činite dobro i dajte u zajam ne nadajući se ničemu i plata će vam biti velika. Budite, dakle, milostivi kao što je i otac vaš milostiv. Vi, drage u Hristu sestre, na najbolji način ste shvatile ove reči i neprestano i nesebično se trudite da ih ispunite, činite dobro i dajete onima koji vam ne mogu vratiti, jer i sami oskudevaju. Zato će i vaša nagrada od Boga biti velika, rekao je sveštenik Vojisavljević.

Pred prijateljima, saradnicima i članicama ženskog udruženja iz Srbije, regiona i diaspore, na jučerašnjoj svečanosti u KC Zlatibor su nastupali Užičanka Tanja Obrenović, mecosopran, solista u operi i teatru Madlenianum, hor Glas, te učenici Muzičke škole Vojislav Lale Stefanović, vokal Jana Marković u pratnji Mirka Šunjevarića, student glume Anđela Jelić u ulozi Nadežde Petrović i folklorni ansambl Zlatibor iz Čajetine pod upravom Vlada Milekića.

- Advertisement -
Jelena Penezić
Diplomirala novinarstvo i komunikologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. U timu Radio Lune i RAM mreže od 2013. godine.
- REKLAMA -
Užice
light rain
2.4 ° C
2.4 °
2.4 °
90 %
0.6kmh
100 %
Uto
2 °
Sre
5 °
Čet
7 °
Pet
6 °
Sub
10 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime