Grad Užice je najuspešnija lokalna samouprava u povlačenju sredstava iz programa prekogranične saradnje, istaknuto je na svečanoj konferenciji povodom objavljivanje Prvog poziva za dostavljanje predloga projekata u okviru IPA III Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina. Konferenciju je organizovalo Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije u saradnji sa Direkcijom za evropske integracije Saveta ministara Bosne i Hercegovine i Delegacijom EU u Srbiji.
–Nakon što smo veoma uspešno relizovali projekte rekonstrukcije ATD-a, izgradnje seoskog vrtića u Karanu, neolitskog naselja Stapark, izgradnje kišne kanalizacije u Krčagovu, zajedno sa partnerima iz Evropske unije krenuli smo u realizaciju novih, pa su tako u toku radovi na rekonstrukciji Vodene kule na Starom gradu. U toku je i rekonstrukcija krova u Narodnom pozorištu Užice, gde se pravi i letnja scena na otvorenom i lift kojim se do nje dolazi, ali i ugradnja solarnih panela za zgradu pozorišta, budućeg Regionalnog trening centra za obrazovanje i Gradskog bazena Užice. Tu je i veoma važan projekat za građane grada Užica i opština Arilje, Kosjerić, Požega i Ivanjica, koji se odnosi na izgradnju regionalnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i koji je vredan više od 100 miliona evra”, naglasila je obraćajući se prisutnima gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević.
Ona je podsetila i projekte realizovane u okviru programa pregoranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina, Muzejske priče, Arheološli park na otvorenom Stapark i Via Dinarika i naglasila da je pored njihove finansijske vrednosti važan i segment koji se odnosi na unapređenje kvaliteta života građana Užica, veći stepen zaštite životne sredine, bolju komunalu infrastrukturu i bogatiju turističku ponudu.
Prema rečima Elvire Habote direktorka Vijeća ministara- Direkcije za evropske integracije, EU je za prekograničnu saradnju dve zemlje do sada obezbedila preko 40 miliona evra, od čega je 14 miliona usmereno za aktulnu programsku organizaciju i perspektivu. Ta sredstva omogućila su da preko 250 institucija i organizacija iz dve države zajednički imlementiraju preko 75 prekograničnih projekata u različitim oblastima.
–Ovaj program nas je čvrsto povezao i usmerio ka zajedničkom rešavanju izazova sa kojima se svakodnevno suočavamo. Podstakao je i obnovu privrednih, kulturnih i drugih veza, unapređenje partnerstava i izgradnju prijateljstava. I upravo je to cilj i srž prekogranične saradnje. Stoga dragi korisnici i aplikanti znajte da ste vi srce ove inicijative. Vaša uloga u ovom procesu je od ključne važnosti. Želim vas zamoliti da se upustite u dijalog da razmenjujete iskustva i da podržavate jedni druge u relaizaciji ideja. Neka kroz vašu saradnju istinski oživi moto ovog programa, koji glasi “Zajedničke ideje za bolju budućnost”. S obzirom na brojne izazove u našem regionu, ona postaje važnija nego ikada i zato moramo biti svesni da su entuzijazam, posvećenost i iskrena vera u međusobnu saradnju osnova i jedini put do zajedničkog uspeha i napretka, ” poručila je Habota.
Ričard Maša Šef operacija Sektora II u delegaciji EU u Srbiji, podsetio je da podsticanje osećaja pripadnosti i zajedničkih ciljeva među različitim nacijama , promovisanje mira prospertiteta i pravde spadaju u ključne ciljeve EU.
–Dva ključna stuba novog programa prekogranične saradnje Srbija- BiH su najpre ulaganje u mlade, obrazovanje i veštine. Cilj nam je da osnažimo mlade i poboljšamo njihovo društveno i ekonomsko učešće. Drugim stubom, podsticanjem održivog turizma kulturnog i prirodnog nasleđa želimo da podržimo resurse za razvoj održivog turizma istovremeno stvarajući ekonomske mogućnosti za lokalne zajednice. Jačamo kapacitet loklanih i regionalnih vlasti da unaprede upravljanje usluge i donošenje odluka čineći intervencije efikasnijim u prekograničnom području. Pravi uspeh ovog programa nije u brojkama već u prilikama koje stvara za građane Srbije i BiH. Reč je o tome da poljoprivrendici pristupaju novim tržištima, preduzetnici se povezuju preko granic, studenti učestvuju u programu razmene, a porodice imaju koristi od poboljšanih usluga. Ovo oslikava evropski duh, jedinstvo u različitostima, saradnju umesto podela i zajendičku posvećenost u izgradnji bolje budućnosti za sve. Danas, kada krećemo u novo poglavlje prekogranične saradnje ohrabrujem sve zainteresovane strane, Vlade, civilno društvo, preduzeća i građane da se aktivno uključe u program i iskoriste njegove mogućnosti i da zajedno nastavimo da prekograničnu saradnju, činimo kamenom temeljcem regionalnog razvoja i svetionikom nade za buduće generacije”, rekao je Maša
Mira Radenović Bojić državna sekretarka u Ministarstvu za Evropske integracije izrazila je zadovoljstvo programom i svim do sada postignutim rezultatima, koji su po njenim rečima, simbol partnerstva, solidarnosti, zajedničkog rada i vizije.
–Posebno je značajno i to, što kroz ovaj program, možemo da podstaknemo razvoj turizma, očuvanje našeg biogatog kulturnog i prirodnog nasleđa. Do sada je sprovedeno 75 projekata vrednih 23 miliona evra što je impresivno, a psebno važno je da su to projekti koji su izuzetno dobro sprovedeni i dobro ocenjeni od strane EU. Na tome vam čestitam, jer da nije bilo vas i EU ne bismo bili u mogućnosti da radimo na produžavanju ove saradnje. Užice je zaista lokalna samouprava, koja je najbolja u povlačenju sredstava i treba da budete ponosni što živite ovde i imate ovakvo rukovodstvo. Nadam se da će i drugi slediti vaš primer i loklani razvoj podupreti uz pomoć sredtava EU”, naglasila je Radenović Bojić.
Nakon uvodnih obraćanja usledila je Info sesija tokom koje su predstavnici Ministarstva finanisija zainteresovanim predočili uslove i uputstva za aplikaciju, a u Narodnom muzeju Užice upriličena je prezentacija projekata koji su realizovani kroz program prekogranične saradnje Srbija – BiH u prethodnom periodu.