Svršeni osmaci do sutra do 16 sati u školama mogu pismeno da popune listu od 20 želja za upis u srednje škole.
Zvanične rezultate raspodele učenika po školama i obrazovnim profilima i listu preostalih slobodnih mesta objaviće na portalu Moja srednja škola 11. jula posle 8 sati.
Od 12. jula kreće upis učenika u srednje škole elektronski ili podnošenjem dokumentacije u školi.
Prema podacima Školske uprave Užice, oko 2 550 učenika osnovnih škola na području Zlatiborskog okruga, od čega oko 700 u Užicu, završilo je nedavno osmi razred.
Po dualnom modelu sprovođenja nastave, od školske 2021/2022 godine su uvedeni trogodišnji obrazovni profili modni krojač i mehaničar tekstilnih mašina u Srednjoj školi Sveti Ahilije u Arilju za ukupno 30 učenika.
Svršenim osmacima od septembra ove godine na raspolaganju su i trogodišnji smerovi operater mašinske obrade i bravar-zavarivač u Tehničkoj školi Požega.
Ukupno 30 budućih učenika Ugostiteljsko- turističke škole u Čajetini pohađaće nastavu učeći kroz rad za kuvara i konobara. Predložen je upis po 15 učenika za svaki trogodišnji obrazovni profil u toj školi po dualnom modelu, kao i prethodne dve godine.
Direktorka Ugostiteljsko- turističke škole u Čajetini Višnja Smiljanić je nedavno podsetila za Zlatiborpress da škola sarađuje sa najmanje pet hotela posredstvom dualnog obrazovanja.
Operater mašinske obrade i bravar -zavarivač su trogodišnji obrazovni profili po dualnom modelu dostupni i u Tehničkoj školi u Užicu.
Potrebe privrede u okrugu
Svi profili građevinske struke- varioci, tesari, zidari, armirači, operateri na CNC mašinama, radnici na održavanju mašina i opreme, radnici na obezbeđenju, bravari, stolari, neprekidno su traženi na tržištu rada u delu Zlatiborskog okruga, naveli su nedavno za Radio Lunu iz filijale Užice Nacionalne službe za zapošljavanje.
U Zlatiborskom okrugu do posla će lakše doći i pekari, poslastičari, mesari, trgovci, knjigovođe, računovođe, komercijalni radnici, tapetari i radnici na sklapanju nameštaja.
– Zbog obližnjih turističkih centara, stalna je potreba za radnicima ugostiteljske struke, za konobarima i kuvarima. Dugoročna i intenzivna potreba postoji za šivačima i ostalim radnicima tekstilne struke, posebno na području opštine Arilje i Bajina Bašta, ali i u drugim opštinama, navela je nedavno za Radio Lunu Dragana Kostić iz NSZ filijale Užice.
Mladi diplomirani mašinski inženjeri, diplomirani inženjeri elektrotehnike, inženjeri građevine sa odgovarajućim licencama lakše dolaze do zaposlenja na području užičke filijale Nacionalne službe za zapošljavanje.
Traženi su i radnici medicinske struke, nastavnici, profesori stranih jezika, profesori matematike, fizike, informatike i računarstva, mašinske i elektro grupe predmeta, viskokoobrazovani prehrambeni tehnolozi i stručnjaci za finansije- računovođe, ali ih nema dovoljno na tržištu rada.
–Vrlo često smo u situaciji da za navedene profile poslodavcima nudimo uslugu međuregionalnog posredovanja, a često smo i svedoci da postupak obezbeđivanja nekih profila dugo traje jer na evidenciji nemamo traženih profila ili ih ima u izuzetno malom broju ili nemaju odgovarajuće veštine koje zahteva poslodavac, napomenuli su za Radio Lunu iz užičke filijale NSZ.
S druge strane, retko su prethodnih godina nalazili zaposlenje maturanti gimnazije, profesori razredne nastave, daktilografi, inokorespodenti, upravni tehničari, birotehničari, kulturološki tehničari i drugi sa zastarelim i prevaziđenim zanimanjima.
Iz užičke filijale su naveli da je suficitarnost već godinama izražena i u zanimanjima u oblasti ekonomije, prava i administracije.
Spremnost privrede, pokrivene potrebe užičke privrede?
Više od 640 privrednika Srbije je bilo zainteresovano i spremno da se uključi u dualni model obrazovanja naredne školske godine.
Na području Zlatiborskog okruga je 17 kompanija izjavilo da je spremno da se uključi u dualni model obrazovanja u školskoj 2021/2022. godini.
– Pojedine kompanije su zainteresovane za dva i više obrazovnih profila. Prijavljene kompanije su iz opština: Čajetina, Požega, Arilje i jedna čije je sedište u Beogradu, naveli su nedavno za Radio Lunu iz Regionalne privredne komore Zlatiborskog upravnog okruga.
– Za dualne obrazovne profile najviše interesovanja iskazale su kompanije iz oblasti trgovine, turizma i ugostiteljstva i to za obrazovne profile konobar, kuvar i turističko-hotelijerski tehničar. Iz metalskog sektora, interesovanje je za kombinovani obrazovni profil bravar/zavarivač i operater mašinske obrade, dok je iz oblasti elektro struke najtraženiji električar i elektromonter mreža i postrojenja. Iz oblasti poljoprivrede postoji interesovanje za četvorogodišnji obrazovni profil prehrambeni tehničar. Kompanije iz tekstilne industrije iskazale su interesovanje za profilima: modni krojač, mehaničar tekstilnih mašina, industrijski krojač i tehničar modelar odeće, naveli su za Radio Lunu iz Regionalne privredne komore Zlatiborskog upravnog okruga istakavši da je svake godine sve veći broj kompanija koje se uključuju u dualni sistem obrazovanja.
– U prethodnoj godini, koja je donela puno izazova u poslovanju privrednih društava, JP Elektroprivreda Srbije i kompanija Budimka iz Požege iskazale su potrebu za novim obrazovnim profilima i na osnovu njihove zainteresovanosti, formirana su dva nova dualna odeljenja u srednjim školama u Požegi i Novoj Varoši, podsetili su iz RPK Zlatiborskog upravnog okruga.
– Prateći potrebe kompanija iz oblasti metalskog, drvoprerađivačkog, sektora građevinarstva i tekstila na području grada su ranije upisana odeljenja sa dualnim obrazovnim profilima, tako da su pokrivene potrebe užičke privrede, naveli su za Radio Lunu iz RPK Zlatiborskog upravnog okruga.
Više od 420 učenika srednjih škola u Zlatiborskom okrugu je pohađalo nastavu nedavno završene školske godine prema dualnom modelu obrazovanja. Oko 6.900 srednjoškolaca u Srbiji je poslednje školske godine pohađalo nastavu po dualnom modelu obrazovanja, učeći praktično u 880 kompanija, podaci su PKS.
– Više od 4.000 učenika u Srbiji je završilo školovanje po dualnom modelu obrazovanja i oko 70 odsto njih se zaposlilo u kompanijama u kojima su učili kroz rad ili u okviru struke. Oko 30 odsto je nastavilo dalje školovanje, što je takođe jedna od prednosti dualnog obrazovanja, jer čak i kompanije stipendiraju nastavak školovanja đaka koji im se kasnije vrate kao kadrovi sa visokom obrazovanjem, saopštili su u januaru iz Privredne komore Srbije, a potvrdili za Lunu iz RPK Zlatiborskog upravnog okruga.
Podsetimo, dualno obrazovanje je prilagođeno potrebama i zahtevima privrede i omogućava učenicima da postanu kvalifikovani za opredeljeno zanimanje jer je praktičan rad kod poslodavca deo školovanja.
Na prezentaciji Dualne studije u visokom obrazovanju – mogućnosti za privredu, održanoj u februaru, iz Službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike Privredne komore Srbije su istakli da su usvojeni standardi za akreditaciju studijskih programa po dualnom modelu i da je započet rad na dualnim studijskim programima. Fakultet tehničkih nauka u Čačku biće među prvima koji nude dualne studije iz odevnog inženjerstva i dizajna.
– Najznačajnije zamerke kompanije imaju na zahtevne administrativne i pedagoške procedure povezane sa implementacijom učenja kroz rad, kao i manjak ljudskih resursa za obuku učenika. Manji broj njih ima primedbe koje se tiču nemotivisanih učenika koji izbegavaju da aktivno učestvuju u učenju kroz rad u kompanijama, dodali su iz RPK Zlatiborskog upravnog okruga navodeći i da kompanije ističu da imaju pozitivno iskustvo u dualnom obrazovanju koje im omogućava da aktivno učestvuju u obrazovanju budućih kadrova.
– Svi obrazovni profili za koje je zainteresovana neka privredna organizacija mogu biti dualni obrazovni profili, podsetili su iz Školske uprave Užice.
Prema navodima iz RPK Zlatiborskog upravnog okruga, zajednički rad svih učesnika u procesu uvođenja dualnog obrazovanja u srednje stručne škole bi pomogao da se broj zainteresovanih kompanija poveća.
– I podrška lokalne samouprave, spremnost škola da se prilagode novim uslovima rada koje zahteva dualno obrazovanje i kontinuirano informisanje privrede o prednostima koje nosi ovaj sistem obrazovanja. Doprinela bi i promocija obrazovnih profila za učenike osnovnih škola i stvaranje mogućnosti da se konkretno upoznaju sa načinom rada u kompanijama, kako bi se na obostranu korist kompanija i učenika opredelili za dualne obrazovne profile, dodali su za Radio Lunu iz RPK Zlatiborskog upravnog okruga.
Iz Privredne komore Srbije su nedavno saopštili da su, u okviru projekta Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, izrađena tri vodiča kroz dualno obrazovanje, za škole, učenike i roditelje i za kompanije.