Članice Udruženja za ambalažu i zaštitu životne sredine (SEPEN) saopštile su da rezultati studije o prikupljanju i reciklaži pokazuju da je u Srbiji neophodno uvesti obavezu domaćinstava da razvrstavaju svoj otpad i povećati naknadu za odlaganje otpada.
Osim toga, kako se navodi, za rešavaje problema otpada potrebno je uključivanje neformalnog sektora u postojeći sistem, uvodjenje funkcionalnog sistema inspekcijskog nadzora i obezbedjivanje jednakih pravila za sve aktere.
“Postojeći sistem u Srbiji zahteva dodatna ulaganja i podizanje naknade za odlaganje otpada, dok je istovremeno neophodno ojačati sisteme za sprovodjenje prikupljanja i reciklaže ambalažnog otpada u lokalnim samoupravama”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je trošak unapredjenja postojećeg sistema projektovan na oko 200 miliona evra i da bi u narednih 10 godina trebalo obezbediti prikupljanje i reciklažu oko 64 odsto ambalažnog otpada, a trenutni cilj u EU je 65 odsto.
“Eventualno uvodjenje alternativnih sistema, kao što je sistem višematerijalnog depozita, značajno podiže troškove za isti vremenski period, i to na oko 1,1 milijardu evra, a rezultat bi bio oko 75 odsto prikupljenog i recikliranog ambalažnog otpada”, rekao je generalni sekretar SEPEN-a Srdjan Sušić.
To udruženje ponovo poziva na što efikasniji dijalog sa donosiocima odluka u Srbiji, kako bi se finansijsko opterećenje potrošača u Srbiji svelo na minimum.
Izvor: Beta