Građevinski otpad u plavom kontejneru, kako su više puta spominjali iz JKP Duboko, remeti proces razdvajanja otpada i može da utiče da izgubi vrednost onaj otpad kojeg je moguće ponovo upotrebiti zbog čega sve skupa završi na telu deponije.
Sa teritorije Užica, kako su nedavno naveli za Lunu iz Regionalnog centra za upravljanje otpadom, u prvih devet meseci ove godine u Duboko je dopremljeno 15.364,69 tona komunalnog otpada, a od navedene količine je 1.308,57 tona bilo primarno selektovano.
U predgrađu Užica od 2020. godine razvrstavaju otpad u kante za suvi i mokri otpad u 2 500 domaćinstava, dok po centru grada bude i mokrog, komunalnog među suvim otpadom u plavim kontejnerima.
Prema navodima direktora Regionalnog centra za upravljanje otpadom Duboko Momira Milovanovića, Užice ove godine beleži oko sto odsto više prijavljenog selektovanog otpada nego prethodne godine. Kako je istakao, nijedan kilogram primarno selektovanog suvog otpada iz plavih kanti(u 2 500 domaćinstava u predgrađu Užica) ne završava na telu deponije.
– Izdvajamo više sekundarnih sirovina, a ostatak je laka frakcija koja ide za cementnu industriju, napomenuo je direktor JKP Duboko.
U Duboko dopremaju otpad iz oko 335 naselja iz devet lokalnih samouprava Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
Nadomak Užica svake godine stigne oko 3 500 tona otpada više nego prethodne godine. Za ovu godinu su projektovali da će dopremiti oko 100 000 tona otpada, a deponuju oko 90 odsto ukupnih količina.
Viši savetnik za zaštitu životne sredine u Regionalnoj razvojnoj agenciji Zlatibor Miloš Radojević je napomenuo za Lunu da je deponija regionalna, ali da Užičani imaju poseban interes da im Duboko duže traje.
– Treba da se postaraju da bar što se njih tiče gore ne završi ništa i da se ne zatrpa ništa što ne mora nužno, podvukao je Radojević.
U Užice, prema najavama, sledeće godine stiže dodatna komunalna oprema, oko 5 350 kanti, kako bi više domaćinstava razvrstavalo otpad i adekvatno ga odvajalo na mestu nastanka.
Jesmo li spremni za ekološki osvešćene poteze?