- REKLAMA -
0.9 C
Užice
Početna Srbija i region UNDP: Otvoren javni poziv za inovativna rešenja za dekarbonizaciju i zelenu tranziciju...

UNDP: Otvoren javni poziv za inovativna rešenja za dekarbonizaciju i zelenu tranziciju u Srbiji

"Ovim pozivom želimo da obuhvatimo što šire ideje za dekarbonizaciju i zelenu transformaciju ekonomije, a japanske kompanije imaju iskustvo i napredne tehnologije koje u tome mogu da pomognu. Pozivamo javna i privatna preduzeća da osmisle i predlože inovativne ideje koje će doprineti očuvanju životne sredine u Srbiji u budućnosti", poručio je aAmbasador Japana u Srbiji Takahiko Kacumata

- REKLAMA -

Otvoren je Javni poziv za inovativna rešenja za dekarbonizaciju koja doprinose pravednoj zelenoj tranziciji u Srbiji, koji je pokrenuo Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u partnerstvu sa Ministarstvom rudarstva i energetike i Ministarstvom zaštite životne sredine, a uz podršku ambasade Japana u Beogradu.

Cilj ovog poziva je da pomogne primenu inovativnih rešenja za dekarbonizaciju privrede i industrije u Srbiji, kao i za prekvalifikaciju radnika iz sektora koji se baziraju na intenzivnom korišćenju fosilnih goriva, kao i da podstakne jačanje saradnje kompanija iz Srbije sa kompanijama iz Japana i Evropske unije (EU) koje primenjuju principe zelenog poslovanja, navedeno je na skupu u Botaničkoj bašti “Jevremovac”.

Javni poziv otvoren je do 15. avgusta, a za sve zainteresovane kandidate 18. i 25. jula biće organizovani Info dani, na kojima će moći da dobiju više informacija o načinu prijavljivanja, kao i o samom javnom pozivu, a na njega mogu da se prijave kompanije iz privatnog i javnog sektora.

Najmanje 20 timova čija rešenja budu odabrana dobiće stručnu i mentorsku podršku za razradu svojih ideja, a najmanje pet najboljih rešenja će dobiti finansijsku podršku kako bi bili primenjene njihove ideje u praksi.

Predložena rešenja treba da doprinesu smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i smanjenju zagađenja životne sredine, podstaknu razvoj novih grana privrede i omoguće prekvalifikaciju radnika iz sektora koji se baziraju na upotrebi fosilnih goriva.

Na primer, primenom novih tehnologija, ova rešenja treba da omoguće veću upotrebu energije iz obnovljivih izvora, poboljšaju energetsku efikasnost, doprinesu efikasnijoj upotrebi prirodnih resursa i ponovnoj upotrebi organskog i komunalnog otpada, kao i da uvedu automatizaciju i digitalizaciju u organizaciju i proces proizvodnje.

Takođe, projekat traga za inovacijama koje mogu da podstaknu razvijanje novih privrednih grana kao alternative industriji uglja i da podrže prekvalifikaciju radnika i radnica iz regiona i sektora koji ekonomski zavise od intenzivnog korišćenja fosilnih goriva, kako bi razvili nove veštine potrebne na savremenom tržištu rada.

Kako je precizirano, javni poziv mogu da se prijave javna i privatna preduzeća koja su registrovana u Srbiji, samostalno ili u konzorcijumu. Ukoliko se radi o konzorcijumu, u njemu mogu da učestvuju kompanije iz Japana i iz EU koje posluju u Srbiji, kao i naučno-istraživačke institucije i kompanije iz privatnog i javnog sektora iz Srbije.

Više informacija o uslovima učešća u izazovu dostupno je na sajtu https://www.undp.org/serbia.


Ambasador Japana u Srbiji Takahiko Kacumata je podsetio da Japan i Srbija već imaju više zajedničkih projekata iz oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, te da je jedan od njih onaj na modernizaciji deponije u Vinči, koji se bavi upravljanjem otpadom i energetikom, zajedno sa gradom Beogradom i francuskim partnerima.

“Japan podržava Srbiju ka njenim socilajno-ekonomskim reformama i putu ka EU integracijama i ovaj projekat je uskladjen sa inicijativom japanske diplomatije za saradnju na Zapadnom Balkanu”, rekao je ambasador Japana i ukazao da se ove godine obeležava i 140 godina od uspostavljanja zvaničnih diplomatskih odnosa Japana i Srbije.

Pomoćnica ministarke zaštite životne sredine Sandra Dokić naglasila je da su vlada Srbije i ministarstvo zaštite životne sredine postavili održiv ekonomski razvoj u vrh svojih prioriteta, istovremeno vodeći računa o zaštiti životne sredine i dobrobiti svih građana.

“Usvojili smo zakone koji su potvrdili našu rešenost da se zakonodavstvo u ovoj oblasti usaglasi sa evropskim. Smanjenje gasova sa efektom staklene bašte će se postići pre svega kroz dekarbonizaciju privrede, prelazak na obnovljive izvore energije, primenu cirkularne ekonomije i unapređenje upravljanja otpadom”, dodala je ona.

Navela je i da se domaća privreda u velikon meri oslanja na izvor energije iz fosilnih goriva, zbog čega proces dekarbonizacije mora da bude sproveden tako da posledice i troškovi budu ravnomerno rasporedjeni na sve delove društva.

“Zelena tranzicija treba da bude pravedna, da se najveća pažnja posveti regionima koji zavise od proizvodnje uglja i stanovnicima tih oblasti, kao i zaposlenima u energetskoj industriji“, rekla je Dokić.

Sekretarka ministarstva rudrastva i energetike Maja Matija Ristić koja je rekla da se novi propisi u oblasti energetike i obnovljivih izvora energije uveliko sprovode i da očekuje da do kraja godine budu završeni i strateški dokumenti, odnosno nova Strategija razvoja energetike i Integrisani nacionalni plan za klimu i energetiku do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine.

“Zelena energetska tranzicija znači da želimo da imamo i energetsku bezbednost i zdravu životnu sredinu, da Srbija bude klimatski neutralna do 2050. godine, a sve što se bude radilo, radiće se planski, postupno i uz najširi konsenzus”, kazala je ona.

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić ukazala je da je usled prelaska sa linearne na cirkularnu ekonomiju, neophodno uvesti i nove edukacije i prekvalifikacije, kao i raditi na unapređenju znanja i svesti o značaju cirkularne ekonomije.

“Potrebe za određenim zanimanjima, čije su aktivnosti bile štetne po prirodu će prestati, ali će se sa druge strane otvarati niz novih radnih mesta, koja će, prema početnim procentima, doneti više desetina hiljada radnih mesta u Srbiji”, istakla je Kisić.

Navela je i da je ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja veran partner u procesu stvaranja zelene održive ekonomije, podsećajući da je značajan deo u novoj Strategiji zapošljavanja u Srbiji posvećen cirkularnoj ekonomiji.

V.d. stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji Anas Karman naglasio je da UNDP pomaže Srbiji da primenom inovativnih poslovnih rešenja smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte i zagađenje, kroz upotrebu obnovljivih izbora energije, poboljšanje energetske i resursne efikasnosti, stvaranje održivih modela saobraćaja.

Projekat “Pravedna zelena tranzicija i dekarbonizacija u Srbiji”, u okviru koga je otvoren javni poziv, predstavlja nastavak aktivnosti koje su deo “Klimatskog obećanja”, globalne inicijative UNDP-a za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i unapređenje prilagođavanja na klimatske promene.

Vlada Japana je pružila finansijsku podršku unapređenju klimatskih ambicija, uz poštovanje principa pravedne zelene tranzicije, u 23 zemlje širom sveta, uključujući Srbiju.

Opširniji tekst i video materijal je dostupan na stranicama agencije Beta. 

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
light snow
0.9 ° C
0.9 °
0.9 °
96 %
1.2kmh
100 %
Pon
1 °
Uto
-0 °
Sre
1 °
Čet
-0 °
Pet
-1 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime