Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) je potpisala Memorandume o saradnji sa dvanaest lokalnih samouprava – Čajetinom, Pribojem, Požegom, Ljubovijom, Varvarinom, Krupnjem, Inđijom, Belom Palankom, Šidom, Velikim Gradištem, Sremskim Karlovcima i Mionicom, kako bi zajedno radili na razvoju transparentne, inkluzivne i odgovorne lokalne vlasti i jačanju napora u suzbijanju korupcije.
Potpisivanjem Memoranduma te opštine su postale deo USAID-ovog Projekta za odgovornu vlast koji tri godine pruža podršku lokalnim samoupravama u povećanju transparentnosti, većem učešću javnosti u donošenju odluka, borbi protiv korupcije, unapređenju finansijskih kontrola i javnih usluga.
Uz novih dvanaest, ukupan broj partnera sa kojima USAID u okviru ovog projekta sarađuje zaokružen je na 25.
USAID podrška za 25 lokalnih samouprava u borbi protiv korupcije
Poslednje istraživanje Percepcije građana o borbi protiv korupcije u Srbiji za 2020. godinu pokazalo je da je korupcija i dalje glavna briga građana Srbije, odmah nakon nezaposlenosti i niskog životnog standarda.
Više od polovine ispitanika veruje da je korupcija široko rasprostranjena, a građani primećuju zanemarljive promene u poslednje tri godine u napretku Srbije u rešavanju problema korupcije. Građani su izjavili da primećuju i prepoznaju negativan uticaj koji korupcija ima na društvo u celini i na kvalitet života. Čini se da više od polovine građana veruje da bi prijavljivanje koruptivnih radnji nadležnim organima bilo uzaludno i da se ništa ne bi promenilo.
Kako su naveli u saopštenju, od početka rada USAID-ovog Projekta za odgovornu vlast na pružanju tehničke podrške lokalnim samouprava, ostvareni su značajni rezultati – izrađeno je osam lokalnih antikorupcijskih planova, pružena je podrška lokalnim samoupravama da unaprede svoje veb stranice, Informatore o radu, unaprede procedure za javne nabavke, strategije komunikacije i korišćenje društvenih mreža za bolju interakciju sa građanima, što je rezultiralo povećanjem indeksa transparentnosti lokalnih samouprava (LTI) sa kojima USAID sarađuje.
Kako su podsetili, lokalne samouprave su u saradnji sa USAID-om razvile nove modele i strategije uključivanja građana u proces donošenja odluka. Jedan od njih, primenjen u Somboru, Kragujevcu, Sremskoj Mitrovici i Novom Pazaru, omogućava srednjoškolcima učešće u planiranju lokalnog budžeta – 15.000 učenika iz 27 srednjih škola glasalo je za projekte kapitalnih investicija, vredne 15 miliona dinara koji će se sledeće godine finansirati iz lokalnih budžeta.
– USAID će nastaviti da pruža pomoć lokalnim samoupravama, nezavisnim nadzornim institucijama i novoosnovanim odeljenjima za suzbijanje korupcije u sudovima i tužilaštvima u okviru Projekta za odgovornu vlast sa budžetom od 8,5 miliona dolara, saopštili su organizatori USAID-ovog Projekta za odgovornu vlast.
Podsetili su da je USAID od 2001. godine investirao skoro 840 miliona dolara kako bi se stimulisao ekonomski rast, ojačao praosudni sistem i promovisalo dobro upravljanje u Srbiji.