Biro za društvena istraživanja BIRODI i Građanski preokret su pokrenuli inicijativu da Srbija dobije antibot zakon kao preduslov za razvoj modernog, građanskog, demokratskog društva u Srbiji.
Traže i da Republičko javno tužilaštvo odredi organ koji bi postupao s tim u vezi, a od Ministarstva informisanja i telekomunikacija da započne rad na izradi tog zakona.
Od Zaštitnika građana, Agencije za sprečavanje korupcije i poverenice za ravnopravnost traže da naprave izveštaje sa preporukama i pokretanu postupke iz svoje nadležnosti, prenela je agencija Beta.
Pozvali su SNS da rasformira svoju fabriku botova, a Vladu Srbije, javna preduzeća, ustanove i lokalne samouprave da izvrše internu kontrolu osoba koje su na spisku botova SNS-a.
Na internetu se pojavio interni spisak sa oko 14 300 navodnih bot naloga Srpske napredne stranke na društvenim mrežama, sa imenima i prezimenima onih koji tim nalozima rukovode, okruzima i mestima delovanja. Prema nepotvrđenoj informaciji, među njima je navodno više osoba zaposlenih u javnom sektoru u Srbiji.
Spisak je prvobitno objavljen na Tviteru.
- Da li je ova tabela SNS-ovih onlajn aktivista verodostojna? S obzirom na količinu podataka, ali i pojedine (vidljive) nepreciznosti pri unosu, nemoguće je tvrditi da je sve što je navedeno tačno. Ipak, sudeći prema inicijalnim reakcijama i informacijama, uključujući i informacije do kojih je došla naša redakcija, nema mesta krupnijim prigovorima na račun autentičnosti, pisao je FakeNews Tragač.
Užice je, prema tom spisku internet tima SNS-a, na listi 20 najaktivnijih mesta – sa 180 bot naloga i 39 individua među kojima je i ime direktora javne ustanove, odbornice u lokalnoj skupštini…
Prema tom spisku, Čajetina je među tri opštine sa jednocifrenim brojem bot naloga SNS-a.