Da ste se danas našli u Užičkoj gimnaziji mogli ste da vidite učenike sa keceljama kako čiste hodnike i skupljaju smeće, na mestu direktorke jednog maturanta, umesto profesorki časove su držali đaci, a ista situacija je na pozicijama pedagoga i psihologa. Da se Dan žena može proslaviti drugačije dokaz su užički gimnazijaci koji drugu godinu za redom povodom 8.marta organizuju zamenu uloga. Tako učenici u znak pažnje i poštovanja prema osobama ženskog pola koje su zaposlene u ovoj ustanovi obavljaju njihove poslove.
Đački parlamet Užičke gimnazije prošle godine je pokrenuo zamenu uloga koja je naišla na odobrenje svih zaposlenih, ali i učenika koji se u velikom broju prijavljuju za neku poziciju.
–Prošle godine je bio pilot, a evo sada nastavljamo tu akciju. Istakao bih da su ove godine i učenici dosta dali inicijativu, jer im se to dopalo i želeli su da se nastavi. Iako je ideja da povodom današnjeg praznika izađemo u susret profesorkama, na nekim časovima, menjamo i profesore. Đaci su se dosta prijavljivali za neku od uloga, želeli su da budu na mestu profesorki, pedagoga, psihologa, ali ubedljivo najveće interesovanje bilo je za ulogu tetkica, oko 40 učenika je želelo da danas baš njih zameni, kaže predsednik Đačkog parlamenta Uroš Erić koji je bio u ulozi direktorke.
Đaci su za uloge odabrani i po starini, maturanti su birani na pozicije direktora, psihologa, pedagoga, dok su mlađi gimnazijalci menjali profesore.
–Veliku pomoć direktorke smo imali u organizovanju ove akcije, kao i koordinatorke parlamenta profesorke Katarine Smiljanić. Mi smo želeli da osmislimo nešto što će se pamtiti i duže ostati kao uspomena. Tako smo zamenom uloga želeli da se odužimo svim zapsolenima koje rade u školi i koje su nama svaki dan na raspolaganju. Takođe na ovaj način i učenici mogu da osete kako je to raditi neki posao, naveo je Erić.
U ulozi pomoćnog radnika bio je Luka Petrović koji ističe da je posao koji oni obavljaju zahtevan i odgovoran.
– Prijavio sam se za ovu ulogu zato što su u školi zaposlene uglavnom osobe ženskog pola i svakome znači jedan dan odmora. Uverio sam se da ovaj posao nije nimalo lak, fizički je naporno, nismo seli od jutros, imali smo manju pauzu za doručak, stalno nešto treba da se uradi. Prošle godine sam bio zamenik direktora, pošto je to ozbiljan posao nisam imao mogućnosti da nešto konkretnije radim. Tek kada se nađeš u nečijoj ulozi i obavljaš taj posao možeš uvideti kakav je to posao, rekao je Luka.
Maturantkinja Katarina Vesnić, koja je bila u ulogi pedagoga, navodi da joj je zamena uloga omogućila da bolje razume posao pedagoga i kakva je njegova uloga u školi.
–Ova akcija unosi vedrinu i duh u školu. Neobično je. Mislim da svakoj ženi u ovoj školi lepo padne ovaj dan, dobro joj dođe da se oseća počastvovano i uvaženo time što je žena. Zapitala sam se šta rade prosvetni radnici koji nisu profesori i nekako sam više razmišljala o tome nego inače. Kada sam došla u sitaciju da budem pedagog vidim da i oni imaju ozbiljne zadatke iako su u pozadini, a mi to ni ne primećujemo. Na ovaj način zamenom uloga, razbijamo predrasude, koje smo stekli ranije, da pedagog i psiholog samo kažnjavaju decu kada nešto pogreše, već oni vrše mnoge funkcije kojima održavaju ceo sistem na svom mestu, rekla je Vesnić.
Zamena uloga je sigurno veći vid pažnje i više znači od cveta koji žene dobiju, a koji takođe cene, kaže maturantkinja Maja Ivanković koja je bila u ulozi psihologa.
–Kroz ovu akciju se vidi posvećenost učenika. Sada kada smo zamenili uloge shvatam koliko važnu ulogu i poruku pedagog i psiholog donose celoj školi. Danas je nekoliko profesora tražeći psihologa naišlo na mene, ali baš mi je zanimljivo kako se to odvija u školi. Shvatila sam da je svima potrebna pomoć, ne samo đacima, već i profesorima. Mislim da zaposlenima u našoj školi mnogo znači ova podrška, navela je Ivanković.