Međunarodni dan voda koji se obeležava 22.marta jedan je od načina da se podsetimo važnosti vode i značaja njene zaštite, kao i na nedostatke vode za piće u pojedinim delovima sveta. Voda koju Vodovod Užice isporučuje građanima visokog je kvaliteta i potpuno je ispravna za piće naveo je direktor ovog preduzeća Duško Ljujić, ali i ukazao na činjenicu da ove godine zbog velike suše u prethodnom periodu može biti problema sa količinom vode u seoskim područjima koja se vodom snabdevaju sa seoskih izvorišta.
–Imamo takve tehnologije da možemo svakakvu vodu da preradimo i isporučimo građanima potpuno ispravnu i bezbednu vodu za piće. Zavod za javno zdravlje Užice je od početka godine do sada uradio preko 120 analiza naših uzoraka vode i sve analize su ispravne i bez ikakavih problema, naveo je Ljujić.
Ipak ove godine mogući su problemi sa količinom vode u prigradskim i seoskim područjima koja se vodom snabdevaju sa svojih, privatnih izvorišta.
–Jer definitivno ove zime vlada izuzetno visoka suša, tako da sa te strane u količini vode može biti problema u prigradskim, seoskim naseljima koje nemaju vodu sa gradskog vodovoda. Mislim da će izvori ove godine biti manje izdašni nego prošle godine, osim ako se hidrološka situacija drastično ne popravi u narednih mesec dana. To je upozorenje koje treba svi da shvatimo. Pa u skladu sa tim više treba da se posvetimo očuvanju vode i prirodnih resursa koje imamo, rekao je Ljujić.
Prema analizama Zavoda za javno zdravlje Užice površinska voda reke Đetinje u toku leta 2023. godine, na osnovu ispitivanih parametara, pripadala je vodotoku druge klase tj. vodotoku dobrog ekološkog statusa i mogla je da se koristiti za kupanje i rekreaciju na vodi kao i vodotoku treće klase tj. vodotok umerenog ekološkog statusa i može se koristiti za kupanje i rekreaciju na vodi.
Što se tiče algi na Vrutcima prisutne su i u zavinosti od vremenskih uslova menja se njihova brojnost, kaže Ljujić i dodaje da JKP Vodovod Užice to redovno prati kontroliše.
–Sa jedne strane smanjuje se koncentracija jednih algi, s druge strane se pojavljuje neka druga vrsta algi. To je u principu borba vrsta. To sve pratimo, svakih 15 dana izlazimo na Vrutke i radimo monitoring kompletne akumulacije po celoj dubini na vodozahvatima i znamo kakvo je stanje. Na bazi toga i biramo najčistiju vodu iz akumulacije koju doprememo na fabriku. Zatim na fabrici svakodnevno tu istu sirovu vodu kntrolišemo i na bazi toga prilagođavamo i tehnologiju, da bi je bezbedno preradili. Do sada nismo imali problema čak i kada značajnija brojnost ovih algi dođe na fabriku, imamo tehnologiju koja ih uspešno ukloni iz vode, naveo je Ljujić.
Voda i javne česme
Javne česme su alternativni objekti vodosnabdevanja. Kako su naveli iz Zavoda za javno zdravlje Užice ovi vodni objekti su kaptaže koje se ne održavaju redovno, a vode su izvorske, sirove, što znači da ne prolaze kroz postupke prečišćavanja i dezinfekcije. Higijenski ispravne vode na česmi nisu siguran pokazatelj zdravstveno bezbednog korišćenja jer ispitivane javne česme nisu redovno kontrolisane, ističu iz Zavoda za javno zdravlje Užice. Povremena kontrola (tj. jedanput godišnje) vode za piće sa javnih česmi je nedovoljna za sagledavanje sanitarno – higijenskog stanja javnih česmi, naveli su iz Zavoda za javno zdravlje.
– Imajući u vidu da ne postoji apsolutna bezbednost korišćenja vode sa javnih česmi, neophodna je opreznost prilikom korišćenja vode za piće, upozoravaju iz užičkog Zavoda za javno zdravlje.
Oni su saopštili da se redovno kontrolišu i bezbedne su za korišćenje javne česme priključene na gradski vodovod. A to su Subotića česma – u Beogradskoj ulici, česma na Rakijskoj pijaci- česma pekarsko-mehanskog esnafa, česma kod crkve, česma u malom parku- česma opančarskog esnafa, česma na Slanuši- česma Trgovinsko-zanatskog esnafa, javna česma na Cvetnom trgu i javna česma na plaži.
Uskoro će sva izvorišta u nadležnosti JKP Vodovod Užice biti zaštićena
Uklanja se divlja deponija iznad jezera Vrutci
Na apel građana JKP Vovod je reagovao i u petak će biti uklonjena divlja deponija iza manastira Rujan.
–U priobalju Vrutaka napravljena je poveća divlja deponija koja se godinama stvarala. Vrlo je nepristupačna i nije vidljiva sa puta. Ali su je građani uočili i prijavili. Mi smo odmah reagovali, izašli na to mesto tako da ćemo je danas ukloniti i zaštiti to područje, rekao je direktor Vodovoda Užice.