Banke nosioci privrednog i društvenog razvoja u Užicu i užičkom kraju između dva rata 1919-1941, naziv je izložbe, koja je u okviru programa Užice -Prestonica kulture Srbije otvorena u Jokanovića kući. Autorka izložbe Stanojka Milivojević, istoričarka i muzejski savetnik Narodnog muzeja Užice ovom izložbom obeležava i završetak svog radnog veka, jer krajem godine odlazi u penziju.
Prema rečima Rajka Radosavljevića zamenika gradonačelnice Užica, Narodni muzej Užice sa svim svojim programima u značajnoj meri oplemenio je Eru kulture, o čemu svedoči i ova izložba.
–Ovom izložbom dobili smo priliku da vidimo i upoznamo se sa hronološkim razvojem banaka i jednog društva, kao i nosećim ličnostima kroz vekove, koji su svoj neizbrisiv trag ostavili u istoriji našeg Užica, ali i šire – dajući primer svog izuzetnog intelekta i sposobnosti, koji su postali temelj građanskog društva. Naš Narodni muzej, značajan je deo projekta Era kulture, a pored svih do sada viđenih sadržaja uskoro nas očekuje i nova postavka Užice kroz vekove, naglasio je Radosavljević.
Govoreći o izložbi, Slavica Stefanović direktorka Narodnog muzeja Užice, istakla je da je ovo poslednja autorska izložba istoričarke i muzejskog savetnika Stanojke Milivojević, jer krajem godine odlazi u penziju.
-Ovoga puta se bavila temom banaka, a i sama je čitav radni vek provela u objektima koji su građeni u periodu između dva rata, za potrebe Narodne banke Kraljevine Jugoslavije i u kojima danas Narodni muzej Užice čuva vredno kulturno nasleđe, blago za buduće generacije koje se ne može porediti sa zlatnim polugama deponovanim u prostorijama ovih zgrada sve do pred kraj 70-ih godina XX veka. Prepustiću vam da sami procenite, šta je vrednije, zlatne poluge ili kulturno nasleđe, umetnost, pismo, jezik i običaji, rekla je Stefanović.
Ivan Đoković profesor predmetne nastave-bankarstvo i finansijko polsovanje u Ekonomskoj školi Užice podsetio je na razvoj bankarskog sektora i njegov uticaj na razvoj privrede i samog grada, o čemu i govori i sama izložba, dok je autorka izložbe Stanojka Milivojević istakla da je njoj ovaj segment bio zanimljiv, jer rad banaka uvek je usko vezan za ekonomsku i političku sitauciju u samom društvu.
–Ukoliko je to stabilno i rad banaka je uspešan, pa se i celokupno društvo razvija, a kada je situacija nestabilna to se odražavalo na rad banaka, koje su često i zatvarane zbog takvih situacija ali i zbog nedostatka kapitala. Predmeti i artefakti iz muzejske zbirke, kao i iz zbirki Narodne banke Srbije i Arhiva Jugoslavije svedoče upravo o tim vremenima, naveo je Đoković.
Izložbu Banke nosioci privrednog i društvenog razvoja u Užicu i užičkom kraju između dva rata 1919-1941 finansijski je podržalo i Ministartvo kulture Republike Srbije, kroz konkurs iz oblasti muzejskog nasleđa.