Izložba U njihovim patikama koju je organizovala Umetnička škola Užice kao deo projekta UNHCR gde su u saradnji sa učenicima užičkih srednjih škola izložili radove sa temom položaja i života izbeglih i raseljenih lica, otvorena je u Jokanovića kući. Osim radova užičkih srednjoškolaca izloženi su i radovi umetnika koji su u Srbiju izbegli iz Ukrajine, Kube, Ugande, Burundija i Sirije.
U susret 2024. godini kada će naš grad ponosno nositi ime Prestonica kulture Srbije, Umetnička škola jedan od nosilaca kulturnih dešavanja okupila je učeničke parlamente u Užicu i pripremila ovu izložbu.
–Naši učenici kreativnim izražavanjem kroz pesmu, sliku, fotografiju, grafiku, kostim ili tekst još jednom su nama odraslima pokazala svoje veliko srce, darovitost umeća druženja i talenat na temu U njihovim patikama. Sa ponosom ih možemo nazvati Erine plemenite baklje tema koja će u godini kulture širiti humanost, kreativnost i obrazovanje pod sloganom Nije erski mračiti, kulturu na viđelo, rekla je direktor Umetničke škole Ivana Stamatović.
Idejni tvorac projekta u Užicu je nastavnik Vesna Aćimović Panić koja je navela da su uspeli da nakon dešavanja u maju pokrenu đake, ali i lavinu pozitivnih misli i emocija i usmere ih u pravcu prihvatanja različitosti i humanosti.
–Ne rađano se humani, humanost se uči. Na naš poziv da učestvuju u ovom projektu odazvale su se Muzička škola, Tehnička i Medicinska škola. Kroz maštu učenici su približii i proširilio svest o licima koja su prinudno raseljena i napustila su svoja mesta prebivališta, rekla je Panić.
Ukrajinka Natalija Šarabura je izložila etno-motive koji se u njenoj zemlji koriste za ukašavanje posuđa. Od 2020. godine je u Beogradu gde je izbegla zbog rata u Ukrajini. Ona je rekla da u Beogradu drži radionice crtanja i uči polaznike ovoj tradicionalnoj ukrajinskoj tehnici.
Član gradskog veća Slobodan Grbić je naveo da je u vremenu u kojem živimo važno pokazati empatiju i pružiti ruku ljudima koji su morali da napuste svoje domove i svoje prethodne živote iz kojih su poneli samo uspomene.
– Treba pokušati makar na jedan dan da obujemo te njihove patike za beg i posvetimo se sa patnjom milionima ljudi koji nemaju sve ono što mi imamo danas.Važno je da mladi budu uključeni u ove procese, a učenici iz Užica kroz ovaj projekat su to pokazali, pre svega kako bi pružili podršku vršnjacima i da ih prihvate i daju im vetar u leđa, rekao je Grbić.
Prvi put u Užicu bila je Stefani Kraus, zamenica šefice Predstavništva UNHCR koja je bila imperesionirana izložbom, kostimima učenika koje su nosili za tu priliku, ali I otvorenošću grada Užica.
–Tako se grade mostovi između različitih kultura i tako svi shvatamo da smo jednaki. I umetnici koji su izbegli u Srbiji kroz ove radove su doneli talenat i znanje u našu sredinu. Užice je pozitivan primer koji želimo da se proširi po celoj zemlji, rekla je Kraus.
Prema podacima koje je iznela Kraus svake godine broj izbeglica raste velikom brzinom, na kraju 2022. Godine u svetu je bilo 108 miliona izbeglih i raseljenih, a na kraju 202.ih je bilo 82 miliona, što znači da je njihov broj za samo godinu dana značajno porastao.
Izložba je deo projekta UNHCR-a koji je namenjen srednjoškolcima i drugi put se organizuje u našoj zemlji kroz saradnju UNHCR-a i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja učešće13 škola iz Srbije. Izložba je otvorena do 18. juna.