Autor: Slađana Vasiljević
Izvor: Radio Luna/ Kolo srpskih sestara
Kod porodične grobnice Anke Jovanović na groblju Dovarje, Kolo srpskih sestara Užice odalo je poštu toj velikoj dobrotvorki našeg grada i njenoj porodici. Anka i njen suprug Petar Jovanović, trgovac, imali su četvoro dece, ali su ostali najpre bez Darinke (1889-1893) i Pavlije (1890-1893), a zatim i bez sinova Aleksandra i Ilije.
AUDIO – Predsednica Kola srpskih sestara Slobodanka Mira Stanković Ćirković
-Okupile smo se baš na Vidovdan, jer je taj praznik vezan za njihovu porodičnu slavu i za sinove koji su oba stradali od posledica Prvog svetskog rata. Ta tragedija je za porodicu bila velika i otac Petar je ubrzo preminuo, a Anka je ostala sama i pošto je ona velika dobrotvorka, organizovala je internat u porodičnoj kući za siromašne učenice, a 1926. tu kuću i ovu porodičnu grobnicu je zaveštala Kolu. Ostavila je u amanet sestrama da ih se sećamo na Vidovdan, a što se tiče kuće koju nam je ostavila nismo uspeli da pronađemo nikakve tragove da bismo je mi preuzele i koristile u istu svrhu kao i Anka. Možda se nekad neki trag pojavi, ali to nas ništa ne sprečava da radimo humanitarno, da mislimo na one kojima je pomoć potrebna i da gajimo uspomenu na čestite, poštene, drage ljude, koji nisu žalili svoje živote da bi ovoj zemlji bilo bolje, kaže Slobodanka Mira Stanković-Ćirković, predsednica Kola srpskih sestara Užice.
Spomenik je Anka podigla 1926, pa ga je Kolo srpskih sestara obnovilo 1935, da bi ga i današnje Kolo ponovo dva puta restauriralo, najpre potpornu konstrukciju devedesetih godina, a zatim i kompletnu grobnicu 2016. godine. Briga o spomeniku (za koji postoje indicije da je rad slikara Mihaila Milovanovića) kao i izdavanje pomena porodici Anke Jovanović, dobar je primer kako se neguje kultura sećanja u odnosu na brojne spomenike zaslužnih užičkih porodica na groblju Dovarje, koji su devastirani i tonu u zaborav sredine.
– S obzirom na to da radimo bez ikakve nadoknade i da imamo samo dotaciju gradske uprave, nismo u stanju da se bavimo i drugim spomenicima, ali stojimo na raspolaganju Narodnom muzeju ili Istorijskom arhivu, ako je to njihov resor, da im budemo na usluzi i pomognemo ako treba. Potrebno je zaštititi spomenike starih užičkih porodica koje su donele veliku dobrobit našoj čaršiji i mi ćemo se truditi da što više stvari ostavimo za sećanje, dodaje predsednica Kola srpskih sestara Užice.
Da je užička čaršija ranije brinula o uglednim porodicama potvrđuje obližnji spomenik podignut za najbliže srodnike Dimitrija Tucovića i u kamen uklesana poruka: „u znak zahvalnosti građani opština Titovog Užica i Čajetine”. Ovog Vidovdana setili smo se i njih, kao i slavnog Dimitrija „Mite” Tucovića koji je 1914. poginuo u Kolubarskoj bici protiv austrougarske vojske u 33. godini života.
I sveštenici užičke crkve Vidovdan su obeležili sećanjem na poginule i u porti crkve Svetog Đorđa služili parastos za sve poginule u ratovima od Kosovskog boja do danas, potvrdio je za Radio Lunu sveštenik Zoran Janković, protojerej stavrofor.
Autor: Slađana Vasiljević
Izvor: Radio Luna