- REKLAMA -
13.9 C
Užice
Početna Zlatiborski okrug Užice Za medijske konkurse u Užicu četiri miliona manje nego 2023. godine

Za medijske konkurse u Užicu četiri miliona manje nego 2023. godine

- REKLAMA -

Grad Užice je 29. februara 2024. godine raspisao javni poziv za učešće na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja u 2024. godini.

Ukupno je iz gradskog budžeta opredeljeno 15 miliona dinara za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja za televiziju, radio, internet i štampane medije i novinske agencije, kako je navedeno, radi ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja. Za medije je predviđeno najviše dva miliona dinara, a najmanje 150.000 dinara po projektu.

U godini kada je Užice nacionalna prestonica kulture Srbije i domaćin 59. MOSI igara Užice 2024. godine, ukupan iznos budžetskih sredstava grada Užica za 2024. godinu je planiran u iznosu od 5,4 milijardi dinara i veći je za oko 800 miliona od prošlogodišnjeg budžeta grada.

Ovogodišnja ukupna suma za medijske projekte je za četiri miliona dinara manja nego 2023. godine i na konkursu 2022. godine.

Na konkursu za proizvodnju medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja, kojeg je Grad Užice raspisao 17. marta 2023. godine, po projektu je bilo moguće odobriti mediju najviše 4,5 miliona dinara, a najmanje stotinu hiljada dinara od ukupno iznosa od 19 miliona dinara.

Javni konkurs, raspisan 4. marta 2022. godine, predvideo je ukupno 19 miliona dinara za projekte proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja; po projektu najmanje 50.000 dinara, a najviše 4,5 miliona.

Podsetimo, konkurs za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Užica za 2020. godinu je raspisan 10. januara te godine sa ukupno opredeljenom sumom od 17 milona dinara, koliko je, inače, ukupno bilo predviđeno i za medijske projekte tokom 2021. godine.


Budžetski iznosi za medijske projekte u Užicu:

Godina Iznosi (u dinarima) Prijavljeni

projekati

Sufinansirani

projekati

2015. 6.000.000 14 11
2016. 8.000.000 21 17
2017. 8.000.000 33 22
2018. 8.000.000 42 20
2019. 13.000.000 44 28
2020. 17.000.000 48 27
2021. 17.000.000 58 30
2022. 19.000.000 44 31
2023. 19.000.000 40 27
UKUPNO 115.000.000 344 213

Tabela/ priredio: N.K.

U gradu postoje jedan nedeljnik (Vesti), dve televizije (TV 5 i TV Lav plus), četiri radio stanice (Radio Užice, Radio Luna, Radio San i Prvi radio), dve agencije (Zoomue i Rec media) i nekoliko portala čiji broj raste poslednjih godina.


I ove godine među lokalnim medijima vlada nezadovoljstvo što se iz gradskog budžeta za medijske projekte izdvaja manje novca nego u gradovima slične veličine.


Pre raspisivanja konkursa, organ vlasti bi trebalo da u konsultaciji sa građanima definiše javni interes koji će biti podržan kroz konkurse, ali javnosti u Užicu prethodnih godina nije bilo predočeno da li je uopšte, na koji način i koliko građana Užica konsultovano tokom procesa, pa nije poznat ni način na koji su određene teme.

  • Konkurs se raspisuje radi sufinansiranja proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja koji doprinose istinitom, nepristrasnom, pravovremenom i potpunom informisanju svih građana Užica; podizanju kvaliteta informisanja osoba sa invaliditetom i pripadnika drugih manjinskih grupa; zaštiti i razvoju ljudskih prava i demokratije; unapređivanju pravne i socijalne države; slobodnom razvoju ličnosti i zaštiti dece i razvoju kulturnog i umetničkog stvaralaštva; razvoju obrazovanja, uključujući i medijsku pismenost kao deo obrazovnog sistema; razvoju nauke, sporta i fizičke kulture; zaštiti životne sredine i zdravlja ljudi; unapređivanju medijskog i novinarskog profesionalizma i ostalih medijskih sadržaja koji doprinose zadovoljavanju potreba građana Užica za informacijama i sadržajima iz svih oblasti života, bez diskriminacije, navedeno je u opisu namene sredstava na konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Užica za 2023. godinu. Specifični kriterijumi za ocenjivanje projekata u 2023. godini su se odnosili na javno informisanje stanovnika grada Užica o temama: zbivanja na lokalnom nivou; zbivanja u obrazovanju, kulturi, umetničkom stvaralaštvu, sportu, turizmu, zbivanja u privredi, preduzetništvu i poljoprivredi, o zdravlju ljudi, zaštiti životne sredine, zaštiti dece i omladine, fizičkoj kulturi, ljudskim pravima, razvoju demokratije, unapređivanju pravne i socijalne države.

Poređenja radi, u ovogodišnjem konkursu je obrada prioritetnih tema drugačije definisana.

Foto screenshot konkursa 2024. godine

Malo na godišnjem nivou bude predloženih projekata koji zahtevaju detaljan višemesečni istraživački rad


Izbor članova komisije i njihovo vrednovanje pristiglih projekata je godinama bilo sporno pitanje, a pojedini vlasnici medija smatraju da je komisija glavni problem, kako su navodili, jer se preko nje utiče na raspodelu sredstava. 


Stručnu komisiju za ocenu projekata u oblasti javnog informisanja podnetih na konkurs 2023. godine su činili samostalni medijski stručnjak, član na predlog Udruženja nova mreža Srbije (NMS) i članica koju je predložilo Udruženje elektronskih medija Srbije (ComNet). Od 40 podnetih prijava na konkurs 2023. godine, sredstva su raspodeljena među 27 medija uglavnom sa područja Užica, opština u Zlatiborskom okrugu, Čačka, uz Večernje novosti sa sedištem u Beogradu.

Savet za štampu je 19. aprila prošle godine ukazao gradskoj upravi grada Užica da su izrekli javne opomene za četiri medija (ALO!, Republika.rs, Telegraf.rs i PP media) zbog kršenja Kodeksa novinara Srbije u tih proteklih godinu dana. Inače, za prijavljene projekte medijima ALO! i Republika.rs nisu odobrena sredstva iz budžeta grada Užica na konkursu 2023. godine, dok je za PP Media Prijepolje odobreno 200.000 dinara od traženih 2,5 miliona.

Dešavalo se prethodnih godina da lokalni mediji kritikuju što se novac za projekte dodeljuje medijima koji krše etički kodeks, a koji su potencijalno bliski vlasti.


Mediji kojima su odobrena sredstva bi trebalo da po završetku projekata podnesu sufinansijeru narativni i finansijski izveštaj uz dostavljanje kopije proizvedenog medijskog sadržaja i druge dokaze o sprovedenim projektnim programskim aktivnostima, ali u javnosti u Užicu o tome nema traga kao ni o radu nezavisne komisije za evaluaciju projekata i analizu proizvedenih sadržaja. Dešavalo se prethodnih godina da rezultati i programske aktivnosti projekata odobrenih na konkursima u Užicu budu predmet javno dostupne analize i izveštaja organizacija civilnog društva.

Inače, konkursna dokumentacija, javno priložena uz raspisan konkurs 2023. godine, nije sadržala obrasce za narativni i finansijski izveštaj.


Posredstvom javno dostupnog zapisnika o ispunjenosti uslova za učešće na konkursu 2023. godine, recimo, saznajemo da informativni centar d.o.o. Priboj TV Priboj nije dostavio narativni i finansijski izveštaj za odobreni projekat 2022. godine, pa nije ispunio ugovorne obaveze, ali taj medij nije ni podneo prijavu za učešće u konkursu 2023. godine. U zapisniku je navedeno i da su učesnici prošlogodišnjeg konkursa dostavili finansijske i narativne izveštaje i ispunili ugovorne obaveze, te da na konkursu, generalno, nemaju pravo učešća oni koji to ne učine u ugovorom predviđenom roku i u propisanoj formi za dobijena sredstva prethodne godine.


Nije redak slučaj već godinama, da lokalni mediji u Užicu dobiju manje novca od traženog za projekte proizvodnje medijskih sadržaja, zbog čega su prinuđeni da revidiraju budžet, programske aktivnosti i rezultate predloženih projekata.

S druge strane, jedino je projekat lokalne televizije u Užicu na konkursu prošle godine podržan u potpunosti, u zatraženom iznosu od oko 4,48 miliona dinara. Za razliku od drugih medija na lokalu, ta televizija uredno dobija sve pozive na događaje kako bi ispratila i izvestila o aktivnostima rada lokalne samouprave i aktuelne vlasti.

Na sajtu Grada Užica su poslednjih godina javno dostupne odluke komisije o odobravanju projekata,  obrazloženja tih odluka i informacije o tome koliko je novca koji medij tražio, a koliko je odobreno po projektu. Međutim, javno nisu dostupne informacije o trošenju dodeljenih sredstava na medijskim konkursima.


Na konkursu 2022. godine stručna komisija za ocenu projekata (sastavljena od samostalnog medijskog stručnjaka, članice na predlog Udruženja medija i medijskih radnika UMMR i člana na predlog Udruženja radio stanica RAB Srbija) predložila je da, osim užičke lokalne televizije, u zatraženom iznosu bude podržan i projekat lokalnog radija (sa istim sedištem kao i televizija) koji emituje narodnu muziku (i u čijem su projektnom fokusu najčešće poljoprivreda i selo) i projekat za sajt (www.zapadnevesti.com), vlasnički povezani sa tom televizijom starom oko 30 godina. Podsetimo, novac poslednjih godina posebno dobijaju i za radio i TV prenos sednica lokalne skupštine. Neretko je slučaj da drugi lokalni mediji u gradu, posredstvom lokalne samouprave, umesto poziva na događaje iz agende lokalnog rukovodstva dobiju video materijale sa zbivanja na lokalu koje je (jedino) pratila lokalna televizija ili studio za proizvodnju i emitovanje TV programa.


Predlozi projekata medija za koja su odobrena sredstva na konkursima grada Užica godinama nisu javnosti dostupna za pregled, pa nije poznata ni dinamika rada pojedinačnih medija na projektnim aktivnostima niti konačni, revidirani, broj medijskih sadržaja koje je neophodno proizvesti u sklopu tih projekata.

Ministarstvo informisanja je 2024. godine izmenilo pravilnik i obrazac za pisanje predloga projekata i najavilo novine od 2025. godine, uvođenjem jedinstvenog informacionog sistema na kom bi organ koji raspisuje konkurs trebalo da objavi izveštaj o sprovedenim konkursima u toj godini (sa pregledom podržanih projekata u odnosu na tematsku i žanrovsku raznovrsnost, kao i ciljne grupe kojima je sadržaj namenjen) i izveštaj sa ocenom realizacije projekata podržanih na konkursima. Iz resornog ministarstva su najavili da će na portalu Jedinstvenog informacionog sistema biti i izveštaji o internoj i eksternoj evaluaciji podržanih projekata. U izmenjenom Pravilniku o sufinansiranju projekata je navedeno da je organ koji raspisuje konkurs dužan je da najmanje jednom u tri godine angažuje stručna lica koja će sprovesti ocenu realizacije projekata podržanih na konkursima i posredstvom pojedinačnih davanja u toku prethodne kalendarske godine (eksterna evaluacija), te da će te izveštaje objavljivati na svojoj veb prezentaciji i na veb portalu Jedinstvenog informacionog sistema najkasnije do 31. decembra tekuće godine.

Potrebna evaluacija projekata

- Advertisement -
- REKLAMA -
Užice
clear sky
13.9 ° C
13.9 °
13.9 °
86 %
1.2kmh
1 %
Sub
30 °
Ned
29 °
Pon
31 °
Uto
31 °
Sre
23 °

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Dijalog

Poslednje vesti

- REKLAMA -

Postavite komentar

Unesite Vaš komentar!
molimo Vas unesite Vaše ime