To što je Kina daleko, preko pola sveta, ne smeta kineskim turistima da u sve većem broju pohode zapadnu Srbiju. Otkrivaju oni i redovno fotografišu znamenitosti Užica, lepote Zlatibora i Tare, krivudave osmice šarganske pruge, čari reke Drine i čuvenu kućicu na njoj. Pa i živopisnu prirodu kosjerićkih sela gde se za goste iz Kine svadbe bez matičara organizuju.
– Kinezi će u ovoj godini biti na drugom mestu po broju stranih turista u turističkoj regiji zapadna Srbija. Privlači ih ovo atraktivno područje, posebno planine i kulturno-istorijsko nasleđe našeg kraja. Recimo, masovno posećuju i fotografišu bajinobaštansku „Kućicu na steni”, zato smo uz ulaganja Ministarstva turizma tu uredili odmorište. Povećanju kineske posete doprinelo je ukidanje viza i činjenica da oni traže nove zanimljive destinacije. A kada dođu u Srbiju za vreme svog odmora posete i okolne zemlje: BiH, Crnu Goru, Hrvatsku – kaže za naš list Miroslav Rađen, direktor TO regije zapadna Srbija, dodajući da je zadatak turističkih radnika regiona da u narednom periodu ponude nove zajedničke programe.
Zlatibor je glavni turistički centar ovog kraja, sa tradicijom organizovanog turizma dugom 126 godina, najposećenija planina Srbije. Poslednjih godina obara rekorde u posećenosti, a broj stranih posetilaca već je dostigao trećinu ukupnog broja gostiju Zlatibora. Kinezi su u toj cifri sve zastupljeniji. Kako nam je rekao Vladimir Živanović, direktor TO Zlatibor, prošle godine oni su bili odmah iza turista iz Crne Gore i BiH, a ove sezone udvostručena je poseta Kineza, tako da će u 2019. možda biti i najbrojniji inostrani posetioci Zlatibora.
I u Užice, centar regije, dolazi sve više turista iz Kine. Upoznaju znamenitosti grada i nasleđe iz prošlih vremena: najstariju hidrocentralu, Stari grad, Kadinjaču i drugo, a da bi videli veliki bronzani Titov spomenik treba da se zavuku iza zgrade muzeja. Užice je krajem prošle godine potpisalo povelju o bratimljenju sa 125 puta brojnijim kineskim gradom Harbinom. U užičkom naselju Pora već nekoliko godina uspešno radi dečji vrtić srpsko-kineskog prijateljstva Jihai Mama Vong. Vrtić je napravljen uz donaciju od 340 hiljada evra kineske Jihai grupe čija predsednica Linda Vong koju zbog dobročinstava deca u Kini zovu Mama Vong, rado dolazi u grad na Đetinji. Ovde je bila i početkom prošle sedmice prilikom obeležavanja Dana grada Užica.
Pre dve godine, podsećamo, kineski privrednici su u velikom broju posetili Užice i razgovarano je o proširenju saradnje. Pisali smo da je, uz ostale užičke razvojne projekte, kineskim privrednicima ponuđeno da u selu Kremna prave etno-selo iz vremena proroka, budući da sve više turista iz Kine pohodi kompleks Kremansko proročanstvo.
Posebna atrakcija s turistima iz Kine u poslednje vreme događa se u selu Kosjerićka Mionica, u poznatom turističkom domaćinstvu Gostoljublje porodice Sredić. Tu se organizuje srpska tradicionalna svadba, ali s mladom iz Kine. Kao igra i turistička avantura, naravno, nije to prava svadba. Ipak, Kinezi ovo vole i u sve većem broju rezervišu dolazak na takvu ceremoniju.