Nepravilnosti tokom sprovođenja referenduma u Užicu je bilo, ali ih je teško dokazati jer nije bilo kontrolora opozicije na svim glasačkim mestima, izjavio je za Radio Lunu predsednik Inicijativnog odbora Srpske stranke Zavetnici Aleksandar Milić.
On je rekao da Zavetnici nemaju zvaničnih prigovora, ali da imaju opravdanu sumnju da je prekrajanja volje građana bilo na mestima bez kontrolora opozicionih stranaka, posebno u seoskim sredinama Užica.
Naveo je Milić selo Ribaševina kao primer. Prema podacima te stranke, oko 240 meštana Ribaševine je podržalo promenu ustava u delu pravosuđa, dok je 57 birača glasalo protiv.
– Izlaznost na biračkom mestu u tamošnjoj biblioteci je bila 65 odsto. To je bukvalno nezabeležena izlaznost tokom jučerašnjeg dana, a razlika je bila ogromna u korist Da protiv Ne, oko 200 glasova. Dokaza nemamo, jer nismo tu imali ljude, ali je meni to jako sumnjivo i postoji opravdana sumnja da je tu došlo do nekih radnji koje su dovele do toga da bude ogromna razlika u korist Da. Znate kad nemamo kontrolore, lako je nešto uraditi, rekao je Milić.
Navodeći da je u gradskim sredinama tokom dana vodila opcija Ne, Milić je dodao da je sumnjivo što je sa prilaskom večeri, i sa rezultatima poslednjih sedam biračkih mesta, razlika opadala sa oko 400 do svega 180 glasova za opciju Da.
U Užicu preovladala opcija Da
Oko 18 770 građana Užica, što je oko 29 odsto od ukupnog broja glasača upisanih u birački spisak( 64 361) izjasnilo se na referendumu na 98 glasačkih mesta na teritoriji Užica.
– Od ukupnog broja izašlih, za izmenu ustava je glasalo 9 398 dok je njih 9 215 glasalo protiv, predočila je predsednica užičke Izborne komisije Milka Protić napomenuvši da ti rezultati nisu konačni.
– Gradska izborna komisija će usvojiti izveštaj o rezultatima glasanja na referendumu, tek nakon postupanja Republičke izborne komisije po eventualnim prigovorima, za šta rok ističe sutra u 20 časova, dodala je Protić.
Podsetimo, građani Srbije su se izjašnjavali tokom 16. januara na republičkom refrendumu da li su za potvrđivanje Akta o promeni Ustava Republike Srbije.
Prema navodima predsednice Gradske izborne komisije, referendum u gradu je sproveden u skladu sa zakonom, uz poštovanje svih demokratskih i ustavnih principa i naloženih preventivnih epidemioloških mera, bez većih i težih nepravilnosti koje bi uticale na konačan rezultat.