Organizacija Asocijacija za afirmaciju kulture je održala u Omladinskom klubu u Užicu predavanje posvećeno mladima i pojedincima iz organizacija civilnog društva u težnji da ih obuči na temu izmene javnih politika na lokalu.
- Ideja predavanja jeste da ih obučimo kako na bolji način da budu aktivnji građani u svom društvu i na koji način aktivnije da reše probleme u svim oblastima koje vide u svojoj zajednici za koje smatraju da su bitni. Krajnja ideja jeste da mladi budu mnogo aktivniji građani su svom društvu nego što smo mi možda bili, pojasnio je za Radio Lunu predstavnik Asocijacije za afrimaciju kulture i predavač Aleksandar Jakovljević.
Oko deset zainteresovanih, u prostorijama Kancelarije za mlade, prisustvovalo je prvom predavanju u Užicu o donošenju promena na lokalu, o čemu su iz ASK-a u maju diskutovali i sa mladima iz Pirota. Predavanja su deo projekta Zelena privreda Srbije.
Projektom, kojeg finansijski pomaže Fondacija za otvoreno društvo, prema navodima Jakovljevića, ASK želi da ukaže na značaj pravilnog upravljanja otpadom i Zero Waste principa, odnosno cirkularne ekonomije i koncepta nula otpada.
Asocijacija za afirmaciju kulture, u čijem je fokusu i zaštita životne sredine, sredinom marta u Regionalnoj privrednoj komori Zlatiborskog upravnog okruga u Užicu je predstavila model podrške malim i mikro preduzećima u upravljanju otpadom. Na tu temu, u saradnji sa RPK PKS, razgovarali su sa predstavnicima lokalnih samouprava Užica, Kosjerića, Priboja i Pirota i sa više od 40 kompanija u Zlatiborskom i Pirotskom upravnom okrugu.
- Posebno smo se fokusirali na porodične kompanije. (…) Sa njima smo direktno radili, pomagali im približavajući zakonske obaveze i čitav sistem upravljanja otpadom – kako da stvaraju manje količine otpada, kako da postojeći otpad koriste kao sirovinu i zaokruže proces proizvodnje tako da što manje otpada, u ovom slučaju, završava na regionalnoj deponiji Duboko. Generalno, naše je iskustvo da su spremni i voljni da manje zagađuju okolinu i da upravljaju otpadom na bolji način. Svakako, za to je potrebna veća podrška i republičkih organa i jedinica lokalne samouprave, ali generalno taj sistem svi mi zajedno razvijamo kako bi upravljanje otpadom teklo na bolji način, rekao je Jakovljević.
Kako bi mikro i malim privrednicima pružili stručna znanja i informisali ih o pravima i obavezama i promenama zakonske regulative u oblasti ekologije koje treba da dovedu do značajnog smanjenja nastanka otpada, pa i emisije štetnih gasova, Asocijacija za afirmaciju kulture je napravila Informativnu brošuru o upravljanju otpadom za mikro i malu privredu. Brošura je dostupna u štampanom i digitalnom formatu.
- Otpad je veliki problem sa kojim se svi suočavamo. Obaveze koje se nameću proizvođačima su sve veće i ideja jeste da im pomognemo i približmo obaveze da budu što bliži ispunjenju, da se smanji rizik od bilo kakvih eventualnih kazni tokom inspekcijskog nadzora, dodao je Jakovljević.
Upravljanje otpadom je među ključnim temama Poglavlja 27 za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.
- Ideja projekta je da pomognemo maloj privredi da ona sama započne sa procesom usklađivanja bez da im se ta obaveza nameće sa vrha. Trenutna je procena da će samo za oblast upravljanja otpadom biti potrebno preko četiri i po milijarde evra na teritoriji cele Srbije da bismo se uskladili sa postojećim standardima, naglasio je predstavnik Asocijacije za afirmaciju kulture.
Filip Isailović, ekspert za pravna pitanja u okviru projekta Zelena privreda Srbije, predočio je u martu u Užicu da je važno na vreme informisati privrednike kako bi porastao procenat ponovnog iskorišćenja otpada koji, kao sirovina pretvorena u nov proizvod, uz efikasniji proizvodni proces može doneti i dodatan profit i pospešiti međusobnu saradnju malih privrednika.