Osim Odeljenja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, nijedno javno preduzeće ni gradska uprava ne poštuje član četiri Odluke o obrazovanju Zelenog saveta, izvestila je tokom 24. skupštinske sednice predsednica Zelenog saveta Nada Jovičić, članica Gradskog veća zadužena za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam.
Prema Odluci o obrazovanju Zelenog saveta u Užicu, gradske uprave, javna preduzeća i ustanove su obavezni da ga u pisanoj formi obaveste o pokretanju postupka izrade upravnih akata, planova i programa čija primena i sprovođenje ima uticaj na stanje životne sredine. Njihova je propisana obaveza i da Zelenom savetu dostavljaju predloge odluka radi dobijanja mišljenja Saveta koje bi trebalo da postane sastavni deo konačne odluke.
- Ovo je jedan od preduslova da Zeleni savet pravilno radi u toku godine, istakla je Jovičić podsetivši da je po osnivanju ciljano da Savet za zaštitu i unapređenje životne sredine bude zajednički partner građana i donosioca odluka na nivou grada.
Savet za zaštitu i unapređenje životne sredine je zasedao tokom 2022. godine šest puta, od toga jednom bez kvoruma.
Suočen sa nedolaskom pojedinih članova na sednice, što je, pišu, bio slučaj i u prethodnim sazivima, Zeleni savet je jednoglasno odlučio da predloži zamenu neaktivnih članova zainteresovanim za aktivan doprinos radu Zelenog saveta.
Na poziv Zelenog saveta, predstavnik Građanske čitaonice Libergraf Vladan Sinđić je prisustvovao sednici tokom koje je predstavljen Predlog odluke o proglašenju predela izuzetnih odlika Klisura Đetinje. Na tu odluku je Sinđić dostavio primedbe Libergrafa u pisanoj formi.
Zvaničan dopis sa konkretnim predlozima u sektoru upravljanja otpadom je uputio Zeleni savet gradonačelnici Užica prošle godine. Kako su izvestili, na sastancima sa gradonačelnicom su dogovoreni naredni koraci za unapređenje sistema i sprovođenje projekta primarne selekcije otpada.
Četiri Saveta Užica razgovarala o zagađenju vazduha i rešavanju ovog problema
Podsetimo, Zeleni savet u Užicu je osnovan novembra 2014. godine, odlukom Skupštine grada Užica, kako je navedeno, u cilju unapređenja informisanosti građana o stanju životne sredine i podsticanja građanskog učešća u procesu donošenja odluka, unapređenja sprovođenja strategija, programa i planova, predlaganja i preduzimanja mera u oblastima zaštite i unapređenja životne sredine i održivog razvoja.
- Uspeh Zelenog saveta zavisi od njegove stručnosti i prepoznatljivosti kod građana uz neophodnu podršku organa lokalne samouprave i saradnju javnih preduzeća i drugih službi koje se bave pitanjima zaštite životne sredine, navedeno je.
Kao način učešća građana u donošenju odluka je ustanovljena i Zelena skupštinska stolica.
Ekološka udruženja u Prijepolju traže uvođenje institucije zelena stolica u lokalni parlament