#medijskosklonište
Akcijom “Nijedna mrtva više” i minutom ćutanja članice Ženskog cnetra Užice obeležile su Dan sećanja na žene žrtve nasilja poručujući da institicuije moraju striktno primenjivati zakone i protokole kako bi žene žrtve bile bezbedne i imale slobodu. Članice su podsetile da je samo u prošloj godini ubijeno 20 žena i 30 dece ostalo bez majki ističući da većina tih žena nije prijavila nasilje jer nemaju poverenja u institucije.
U ovoj godini pominje se broj ubijenih žena od 6 do 8, s tim što je jedna u teškom stanju, ali to nisu pouzdani podaci. Od 2010. do 2021. godine ubijene su 363 žene od strane partnera ili drugog člana porodice, a 517 dece je ostalo bez majke.
To su sve podaci koji se sakupljaju iz medija i ništa nije zvanična statistika Republike Srbije. To je sve ono što postoji u novinskim člancima, a što je često senzacionalistički opisano. Brojka je verovatno dosta veća i ta baza bi trebalo da postoji i da ukršta podatke koje prikupljaju organizacije civilnog društva, policija i institucije. Takođe nedostaju kvalitativni i kvantitaivni podaci kako bismo mogli da shvatimo šta je to što prethodi ubistvu žene, rekla je konsultantkinja na SOS telefonu Branka Virijević.
Virijević dodaje da obično protekne tri godine od kada žena prijavi nasilje do ubistva što znači da se nasilje nastavilo, ali žene nemaju dovoljno poverenja u institucije. Većina ubijenih žena je starosti od 56 i 65 godina, ali ne može se jasno reći koji je to profil žene koje su češće žrtve.
Mi kao društvo ne smemo da ih osuđujemo i mormao pokušati da nađemo načina da pružimo podršku, da im budmeo sigurnost jer su to žene koje su dugo trpile nasilje, a to niko nije primetio, ni komšije ni prijatelji ni srodnici, poručuje Virijević.
Samo u prošloj godini ubijeno je 20 žena, a 30 dece je ostalo bez majke. Većina tih žena se nije obratila institucijama sem njih 5 koje su prijavile nasilje.
Činjenica je da institucije nemaju dovoljan broj stručnih radnika, da su preopterećene poslom, da nemaju adekvatnu tehničku i stručnu podršku, ali ipak se radi i nedovoljnom prepoznavanju nasilja i visokih rizika za bezbednost žrtve koji može da rezultira smrću, zatim nedovoljno razmena informacija između samih institucija koje treba da rade na svakom slučaju nasilja u porodici da se bave podrškom i zaštitom žrtve, rekla je koordinatorka Ženskog centra Vesna Bogdanović.
Članice Ženskog centra Užice su minutom ćutanja odale poštu ubijenim ženama.
Mi na SOS telefonu smo u proteklim godinama videli da bi neke žene bile žive i pored svojih bolesti da nisu trpele akutno nasilje. U svakom slučaju, ovaj dan koristimo ne samo da se setimo ubijenih žena, već da apelujemo na javnost, državu i institucije da striktno primenjuju zakon i protokole kako bi se smanjio taj broj i da bi se ženama obezbedila sloboda koja im pripada po rođenju i poveća njihova bezbednost, rekla je predsednica Upravnog odbora Ženskog centra Užice Rada Gujaničić.
Dan sećanja na žene koje su ubili partneri je 2017. proglasila Vlada Republike Srbije na predlog Koordinacionog tela ženskih organizacija.
Od početka rada, na SOS telefon užičkog Ženskog centra primljeno je 5 879 poziva na, pokrenuto 130 pravnih postupaka u sferi zaštite od nasilja, obavljeno 530 individualnih pravnih, psiholoških i socijalnih konsultacija u prostorijama organizacije, a za pomoć i podršku se obratilo 715 žena.
Žrtve se mogu obratiti za pomoć i podršku na broj 0800 333 445.