Na 66. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, užičko izdavaštvo predstavilo se sa 37 izdavača i 92 naslova. Užice je predstavilo 15 izdavača sa 29 knjiga, Arilje jedan izdavač sa jednim naslovom, Bajina Bašta dva izdavača sa četiri naslova, Kosjerić dva izdavača sa dva naslova; Nova Varoš jedan izdavač sa tri naslova, Požega četiri izdavača sa 25 naslova, Priboj jedan izdavač sa jednim naslovom, Prijepolje sedam izdavača sa 11 naslova; Sjenica jedan izdavač sa jednim naslovom, Čajetina tri izdavača sa 15 naslova. Užički štand se nalazi u Hali 4.
Promocija izdanja održaha je u sali Ivo Andrić u hali 1A i na njoj je predstavljeno 8 naslova.
Hronika jedne užičke porodice, autora Marka Popovića, izdavač Narodni muzej Užice, suizdavači: Narodna biblioteka Užice; Udruženje Kolektiv Užice/, – o knjizi govori Slavica Stefanović
2. Razgovori s Gojkom Tešićem, priređivač Zoran Jeremić, Međaj br. 119, izdavač Narodna biblioteka Užice, govori prof. dr Jelena Panić Maraš
3. Prvi vek Slobode, autora Nemanje Nešića, izdavač Istorijski arhiv Užice, o knjizi govori Branko Spasojević
4. Vek protiv vatre: 1923 -2023 , autorke Dragice Cvijović, izdavač Dobrovoljno vatrogasno društvo Užice, o knjizi govori Dragica Jevtić
5. Sjenica (1252 – 2022) / prof. dr Hivzo Gološ, / prof. dr Ahmed Bihorac, / prof. dr Kemal Džemić, prof. Mersija Brbutović, izdavač Biblioteka Muhamed Abdagić, Sjenica, o knjizi govori Munib Mujagić
6. Biografski leksikon Zlatibora, autora Milisava R. Đenića, izdavač Biblioteka Ljubiša R. Đenić Čajetina, o knjizi govori dr Ilija Misailović
7. Sećanja iz detinjstva i mladosti, (1877 – 1959) , autora Milivoja Smiljanića, izdavač Muzej na otvorenom Staro selo Sirogojno, o knjizi govori Dragan Cicvarić
8. Misija dobrote Kolo srpskih sestara Užice ( 1921-2022), autorke Slobodanke Mire Stanković Ćirković, izdavač Istorijski arhiv Užice, o knjizi govori Aleksandra Ranković.
Na ovogodišnjem Sajmu knjiga u Beogradu užički izdavači su promovisali tri monografije koje beleže po vek postojanja Dobrovoljnog vatrogasog društva Užice, Fudbalskog kluba Sloboda i Kola srpskih sestara Užica.
Monografija Misija dobrote je nastala povodom 100 godina od osnivanja i 30 godina od obnavljanja rada Kola srpskih sestara Užice. Ona je svedočanstvo „o delovanju dobrote u Užicu zahvaljujući mnogobrojnim Užičankama koje se nisu štedele da pokrenu i probude humanost i doprinesu prosperitetu svog grada i čitavog kraja“.
Izdavač monografije je Istorijski arhiv Užice. Objavili su je u godini obeležavanja 75 godina rada užičkog Istorijskog arhiva i predstavili je javnosti 5. oktobra u okviru proslave Dana grada Užica. Monografija je štampana uz pomoć sredstava grada Užica, gradjana i članica Kola.
- Ova monografija nije monografija Kola već monografija vremena i grada. Tu su porodice, tu su događaji, veličine koje su nesebično radile i žrtvovale se da se ide napred,ukazao je dr Ilija Misailović, recezent knjige.
Publikacija Misija dobrote od 1921.-2021. godine posvećena je Užičankama koje su se davne 1921. godine okupile u društvo Kola srpskih sestara sa željom da svojom humanošću, znanjem, kao i svojim materijalnim dobrima pomognu onima kojima je pomoć bila potrebna. Posvećena je i uglednim Srpkinjama koje su obeležile rad Kola od njegovog osnivanja 1903. godine do zabrane od strane nacističkog okupatora 1942. godine, i od obnavljanja 1992. godine, do danas.
Imena užičkih dobrotvorki, proevropski nastrojenih dama iz dobrostojećih kuća i građanskih porodica, nagrađivanih, aktivnijih članica Kola srpskih sestara u Užicu su zapisana u Misiji dobrote. Monografiju sa blizu 600 stranica, činjenica i istorijskih podataka o radu Kola srpskih sestara i užičkog odbora potpisuje Slobodanka Mira Stanković Ćirković, predsednica Kola sprskih sestara Užica, članica tog udruženja od njegovog obnavljanja u Užicu 1992. godine. Ona je pune 23 godine predsednica Užičkog Kola. Od nedavno, je i predsedavajuća Saborom Kola srpskih sestara Srbije, regiona i dijaspore.To je gospođa sa velikim životnim i višedecenijskim iskustvom u humanitarnom radu…. Mnogi sugrađani kažu da im je naša Mira bila „vetar u leđa“ u situacijama kada ih je samo slušala, razumela, savetovala, pružala sa Kolom materijalnu pomoć i nije im dozvoljavala da kada padnu, ne ustanu.
Dobitnica je nagrade „humanista godine“ u organizaciji Užičke nedelje Plakete grada Užica za rezultate ostvarene u dužem vremenskom periodu, Povelje Kapetan Miša Anastasijević za dobročinstvo i humanist, zahvalnica iz škola za pruženu podršku i doprinos unapredjenju rada škola. Kako sama voli da kaže, prva je među jednakima.
Za jubilej Kola, višegodišnjim predanim radom, prikupljanjem istorijskih činjenica, fotografija, dokumenata, zapisa, autorka je priredila Monografiju koja će ostati vredan podsetnik na vek dobročinstva, ličnih odricanja, davanja ali i mnogo ljubavi.
Prvi deo monografije posvećen je Užičankama koje su se davne 1921. godine okupile u Kolu srpskih sestara. Među njima bile su Milica Ljubisavljević, prva predsednica, Julija Juca Đoković, Stana A. Popović, Višnja Prljević, Darinka Stefanović, Anka Jovanović koja je zaveštala svoju porodičnu kuću Kolu. Ova monografija posvećena je i uglednim Srpkinjama koje su obeležile rad Kola od njegovog osnivanja 1903. do zabrane od strane nacističkog okupatora 1942. godine, od Savke Subotić, Ljubice Luković, Mirke Grujić, Delfe Ivanić, Nadežde Petrović koje su osnovale Kolo i vodile ga do Drugog svetskog rata, ali i onima koje su delovale i od obnavljanja 1992. godine kada nastupa period tranzicije na našim prostorima koji sa sobom donosi mnoge nevolje i ljudske nesreće.
Na inicijativu Milke Damjanović, Slavke Damjanović i Dragice Matić, obnovljen je mesni odbor KSS u Užicu 31. oktobra 1992.godine. Sve to spakovati između korica ove knjige, bio je obiman, ozbiljan, dugogodišnji svakodnevni posao,s obzirom da su nacisti tokom Drugog svetskog rata spalili arhivu Kola srpskih sestara Užice od 1921. do 1942, ali su porodice sačuvale fotografije, priznanja, medalje.
Monografija sadrži podatke i fotografije od obnavljanja Užičkog Kola, 1992. godine. U poslednjih 30 godina bilo je nebrojeno aktivnosti, zapisanih u knjizi. Sarađujući sa užičkim Kolom svetski poznata humanitarna organizacija ”HELP” 2000. godine dolazi na prostore Srbije. Help je stigao u Srbiju zahvaljujući Stanku Stankoviću Ćirkoviću, sinu autorke. Pomoć Helpa su dobili ne samo izbeglice i raseljeni već i penzioneri i socijalno ugrožena deca. Nakon Užica mreža pomoći raširena je na region Kragujevca, Zaječara i Kruševca, tako da je ukupno podeljeno 4.500 tona hrane.
I danas, vek nakon osnivanja, članice Užičkog Kola medju kojima su novinarke, profesorke, ekonomistkinje, inženjerke, slikarke, privrednice, koje po ugledu na svoje prethodnice nesebično pomažu one kojima je pomoć neophodna, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost, šireći misiju dobrote i humanosti gradjansko prosvetiteljskog društva, o čemu možete pročitati u Monografiji.
Sajam knigau Beogradu pod motom Živele knjige otvoren je do nedelje, 29. oktobra do 21h.