Gole stene, nasukani čamci i živo blato umesto vodenog plavetnila – to je prizor na Zlatarskom i Zaovinskom jezeru, a na mesta do kojih se moglo doći samo čamcem sada se stiže terenskim vozilom. Zbog niskog vodostaja upitna je i ovogodišnja letnja turistička sezona, jer su upravo te vodene površine među najposećenijim turističkim lokalitetima u Zapadnoj Srbiji.
Na Zlatarskom jezeru trenutna kota je 865 metara nadmorske visine i to je za 20 metara više od minimalne radne kote.
Na ovu nezapamćenu situaciju, kako kažu iz EPS-a, najviše utiču loši hidrološki uslovi zbog kojih su dotoci na rekama među najnižim u poslednjih 10 godina i kao takvi nepovoljno utiču na nivo akumulacija u Srbiji.
Elektroprivreda Srbije“ u radu hidroelektrana u potpunosti poštuje uslove propisane vodnim dozvolama i nivo akumulacija nikada nije ispod propisanog. Trenutna kota Zaovinskog jezera je 847,74 metra nadmorske visine, što je više u odnosu na vodnu dozvolu gde je minimalna radna kota na 815,00 metara nadmorske visine, saopšteno je za RINU iz EPS-a.
Meštani sela smeštenih u okolini ova dva jezera strahuju da zbog niskog vodostaja ne dođe do pomora ribe, uništavanja biljnog i životinjskog sveta.
Stručne službe Drinsko-Limskih HE redovno obilaze i snimaju stanje akumulacija, ispituje se kvalitet voda, a sve u skladu sa vodnom dozvolom. Izveštaji se redovno dostavljaju vodnoj inspekciji i Javnom vodoprivrednom preduzeću „Srbijavode“. Trenutni nivo akumulacija ne utiče na biljni i životinjski svet i biljni i životinjski svet nijednog trenutka nije bio ugrožen, kažu u EPS-u.